02 Temmuz 2020 Perşembe Saat:
08:11
20-02-2017
  

Filistinliler Ezan-ı Muhammedî'den Mahrum!

“Kudüs’te müezzinlere ezan okumayı yasaklarsanız; her Filistinli müezzin olur ve ezanı okur…”

Facebook da Paylaş

 

 

İlk defa Allah Resulü'nün emri ile Bilal-i Habeşi'nin 622 yılında Mekke'de okuduğu ezan ile din-i mübin-i İslam'ın vazgeçilmezi olan Ezân-ı Muhammedî, Siyonist Rejim İsrail'in "Ses Kirliliğinin Önüne Geçme" yasa tasarısı ile peygamberler şehri Kudüs'te de yasaklandı.

 

İslam Dünyası'ndan tepkilerin çığ gibi yükseldiği bu yasak ile İşgal Rejimi bir kez daha kendileri dışında kimsenin ibadet ve özgürlüğü olmadığının da vurgusunu yapmış oluyordu.

 

Siyonist Rejim, 13 Kasım 2016'da tekrar ırkçı bir uygulamaya imza atarak Kudüs camilerinde ezanın yasaklanması tasarısını İsrail Parlamentosu (Knesset) yasama komisyonu ile ilan etmiş ama protesto gösterilerinin ve tepkiler yüzünden bir nebze de olsa geri adım atmıştı.

 

Ama İslam Ümmeti'nin kanayan yarası olan mukaddes Filistin topraklarında yarım asırdan fazladır süren İsrail zulmü, bu sefer de ezan yasasının bu hafta tekrar parlamentodan geçmesi üzerine kesinleşti.

 

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez: “Kudüs’te müezzinlere ezan okumayı yasaklarsanız; her Filistinli müezzin olur ve ezanı okur…” dedi. Görmez, şunları söyledi:

 

"Ezan sadece namaz vakitlerini bildiren bir çağrı değildir.  Ezan aynı zamanda İslam’ın şiarıdır. İslam’ın ve Müslümanların bir beldede varlığının simgesidir. İnanç özgürlüklerini ilgilendiren önemli bir ilkedir. Kudüs’teki ezan yasağı,  sadece bizim Peygamberimizi ve onun dünyaya getirdiği değerleri tanımamak değil, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa’nın dünyaya getirdiği değerlere de karşı çıkmak olur. İnsan özgürlüğünün önemli bir parçasıdır ve  bu özgürlükler yasaklarla ortadan kalkmaz. Siz, Kudüs’te müezzinlere ezan okumayı yasaklarsanız; her Filistinli müezzin olur ve ezanı okur. Ezana gürültü kirliliği olarak bakmak, Müslümanların  inancını aşağılamak anlamına gelir. Yeniden aklıselimin hâkim olarak bu yanlışlıktan vazgeçilmesini umut ediyorum."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler