08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
20:15
16-05-2016
  

Filistinliler Nekbe Günü'nü Hatırlattı

Filistin’de meydana gelen "Büyük Felaket"in üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen, Filistin halkı Nekbe'yi unutmayarak, Filistin topraklarına sahip çıkmaya devam ediyor.

Facebook da Paylaş

Başta İngiltere olmak üzere Batılı ülkelerin yardım, destek ve teşvikleriyle Filistin topraklarında 68 yıl önce kurulan gayri meşru varlık işgalci İsrail'in kuruluşunun yıldönümü, Gazze ve Batı Yaka'da düzenlenen gösterilerle kınandı.

Filistin’de meydana gelen "Büyük Felaket"in üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen, Filistin halkı Nekbe'yi unutmayarak, Filistin topraklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Bu vesileyle dün Gazze Şeridi ve Batı Yaka'da düzenlenen gösterilerce terör rejimi İsrail'in varlığı kınanırken, Filistin halkı, işgal topraklarını özgürlüğüne kavuşturuncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler.

(Filistinlilerin "Büyük Felaket" olarak nitelendirdikleri Nekbe, Filistinlilerin tehcir edilmeleri, siyasi, ekonomik ve medeniyet olarak kendilerine ait olanların çoğunun 1948 yılında yerle bir edilmesi zulmüne verdikleri isimdir.)

Bu arada Filistin Parlamentosu "Büyük Felaket"in (En-Nekbe) 68'inci yıldönümü dolayısıyla özel oturum düzenledi.

Oturuma milletvekilleri, siyasi ve milli şahsiyetler, 1948'de En-Nekbe'yi yaşayanlar, muhtarlar ve toplumun önde gelenleri katıldı.

Filistin Parlamentosu'nun özel oturumuna katılan milletvekilleri ve konuklar, Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkının kutsal olduğunu ve bu haktan hiçbir şekilde taviz verilemeyeceğini vurguladı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Büyük Felaket'in (En-Nekbe) sadece toprak kaybı ve kutsal değerlerin Yahudileştirilmesiyle sınırlı olmadığını söyledi.

Filistin davasının en kritik dönemlerinden birinden geçtiğine dikkat çeken Bahr, Kudüs İntifadası'na destek için bir an önce milli bir strateji belirlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler