19 Mayıs 2019 Pazar Saat:
17:45
24-07-2016
  

Fitre Zekâtı Nedir ve Ne kadardır?

Fitrenin tanımını şöyle yapabiliriz,fitre sözlükte yaratılış ve İslam manalarına gelmektedir.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Mübarek Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken derneğimize ve âlimlerimize,halkımız tarafından en çok sorulan iki soruya;yani fitre ve miktarı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

Fitrenin tanımını şöyle yapabiliriz,fitre sözlükte yaratılış ve İslam manalarına gelmektedir. Deyimsel manası ise; her Müslüman'ın kendisi ve yemeğini üstlendiği kişilerin zekâtını,hakedenkimselere vermesidir.

 

Fitre zekâtının verilme zamanı, Ramazan ayının son günü güneşin batışından, Ramazan bayramının öğle vaktine kadardır.

 

Fitre zekâtının miktarı ise,her bir kişi için halkın genelinin yiyeceğinden üç kilo kadarıdır. Yani halkın çoğunluğu genel olarak ne yiyorsa o yenilen şeyden üç kilo kadar bir kişinin fitre zekâtı olarak sayılmaktadır. Bunlar da genellikle buğday, hurma, ekmek, pirinç, mısır ve bunun gibi şeylerdir. 

 

Buna göre: Türkiye'de yaşayan mümin kardeşlerimizin vermesi gereken en düşük fitre zekâtı, buğday üzerinden kişi başına 15 TL dir. Fakat maddi durumu orta düzeyde olan biri için, kişi başına pirinç üzerinden hesaplandığında 20 ila 25 TL arasında verebilir. Maddi durumu çok iyi olan bir kişi için hurma üzerinden, kişi başına 30 ila 35 TL ve daha üzeri verebilir.

 

Peki, fitre zekâtını kime verelim? Sorusuna gelince; fitre zekâtını bizzat tanıdığınız fakir müminlere verebiliriz, fakat dikkat edilmelidir ki; müçtehitlerimizin meşhur fetvasına göre fitre zekâtı fakirlere verilmelidir, başka hayır işlerde kullanılamaz.

 

Eğer tanıdığınız bir fakir yoksa fakirlere ulaştırmaları için âlimlerimize verebilirsiniz.

 

Son olarak unutmayalım ki; tutulan oruçların tam makbuliyeti,bedenin sıhhati ve malın bereketi fitre zekâtının verilmesine bağlıdır. Bayram namazına çok önem veren halkımız bilmedir ki; bayram namazı müstehap fakat fitre zekâtı farzdır.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler