20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:10
16-03-2017
  

Fotoğraflarla Halepçe Katliamı

Tarihler 88 Mart'ının 16. gününü gösterirken Irak Baas Rejimi tarafından Saddam'ın emri ile tarihin en elim verici facialarından birisi gerçekleşti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

1988 Mart'ının 16'sında Irak Kürt halkının yaşadığı Halepçe şehri Saddam Rejimi'nin emriyle kimyasal bombardımana maruz kaldı.

 

Saldırı sonucunda 5 bin Kürt şehit olurken, yedi bini de ağır bedensel hastalıklara yakalandı. Halepçe'deki trajedi Irak Baas Rejimi tarafından İran'ın batısında Serdeşt kentine kimyasal bombaların atılmasından tam 8 ay sonra olmuştu.

 

Bazı siyasi kaynakların bildirdiğine göre; Serdeşt'te Saddam Rejimi'nin gerçekleştirdiği bu cinayetlere sessiz kalan dünya medyasının ardından Saddam Halepçe'de de benzer bir suçu işlemeye cesaret etmişti. Ama bu sefer evdeki hesap çarşıya uymamıştı.

 

Halepçe, I. Dünya Savaşı'ndan sonra kapsamlı olarak kimyasal gazlarla saldırıya maruz kalan ilk şehir olmuştur. Baas Rejimi'nin Fransa'dan satın aldığı son model 50 bombardıman uçağından 200 kimyasal bomba Halepçe halkının üzerine boşaltıldı ve birkaç saniye içinde korkunç bir trajedi ortaya çıktı.

 

Binlerce insan katledildi. Hardal ve sinir gazları görevlerini başarı ile sona erdirdi. Bu gerçek bir soykırımdı.

 

Hiç şüphe yok ki; bu korkunç facianın oluşmasında Saddam Rejimi ile beraber onu kimyasal silahlarla donatmış Amerika ve Avrupa şirketlerinin de suçu vardır.

 

Almanya, Fransa, Belçika, Amerika ve diğer Batılı şirketler, Irak'ta kimyasal ve biyolojik silahların yapımında yer aldıkları için Halepçe katliamından sorumlu tutulmalıdırlar.

 

Peki ya sonuç:

 

Binlerce Iraklı halen bu kimyasal saldırının tesiri altında. Çocukları bedensel ve zihinsel engelli olarak dünyaya geliyor.

 

Şüphe yok ki; Halepçe'nin adı Hiroşima ve Nagazaki gibi ölüm kabusu yaşayan şehirler listesinde yer alıyor.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler