26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:48
18-12-2017
  

Frankfurt'ta "Teklif Kutlaması" Programı + FOTO

Almanya Frankfurt'ta "Teklif Kutlaması" programı düzenlendi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Almanya'nın Frankfurt şehrinde genç kızlara "Teklif Kutlaması" adı altında, Maria Eğitim Merkezi tarafından etkinlik düzenlendi.

 

Imane el-Maurabit'in sunumuyla gerçekleşen programa dünya Kuran okuma birincisi olan Hasan Sadıgi'nin Kuran-i Kerim tilavetiyle başlandı.

 

Maria Eğitim Kurumu başkanı Fatimeh Sadat Fatemi konuşmasında: "Bu kutlama çok özel bir kutlamadır, ergenlik dönemi ve tesettüre girme, genç kızlarımızı vazifeleriyle bilinçlendirme, tesettürün manasını idrak etmesi açısından büyük anlam taşımaktadır. Her şekilde bu gibi etkinliklerin düzenlenmesi hatta bayram havasıyla yeni nesle aktarılmalı." dedi.

 

Programa iştirak eden değerli alim Mücahidi Hoca da; "Burada bulunan genç kızlarımız canı gönülden kutluyorum. Onları yetiştiren annelerimizi de tebrik ediyorum. Evlat eğitimine Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ve onun Ehl-i Beyti hassasiyet göstermiş ve bizlere de büyük bir örnek oluşturmuşlardır. Bu anlamda evlat eğitimine ciddiyetle yaklaşılmalıdır. Evlatlarımız, hayata bilinçle ve İslam ahlakıyla hazırlanmalıdır." diyerek gerçekleştirilen programın anlamına vurgu yaptı.

 

Seyyid Taleh ve Seyyid Pehman Boraigahi okudukları ilahi ve ezgilerleri de dinleyicileri coşkuyla karşılandı.

 

Maria Eğitim Merkezi'nin gençlerinin düzenlemiş olduğu Tiyatro gösterisinde Ehl-i Beyt'in (a.s) hayatından bir kesit canlandırıldı. Programın sonunda kız çocuklarına görevleri anlatıldı ve her birine hediyeler takdim edildi. Programa yakın ve uzak illerden katılımın olduğu bildirildi.

 

Peki, Teklif Yaşı ve Teklif Kutlaması Nedir?

 

Teklif Yaşı: Kız ve Erkek çocukların dini vecibelerde mükellef yaşına ermesi dönemine denir ki; bu yaşa eren çocuklar, dini vecibeleri olan namaz gibi günlük ibadetler, oruç ve imanın şartı olan “Füru-u Din” yani Müslümanın ameline dayalı hususlar farz kılınmış ve yerine getirmekle mükellef olunmuşlardır.

 

Teklif Kutlaması: Teklif yaşına giren çocuklara bulundukları konumu hatırlatma, artık işleyecekleri amelin sayesinde Allah ve melekleri katında değer kazandıkları bir döneme girdiklerini hatırlatma ve bu döneme girmelerinin önemini beyan etmek için hazırlanan tebrik ve kutlama merasimine denir.

 

Bu dönem, manevi değerleri öğrenmeye başladıkları ve daha iyi bir insan olabilmek için kendi sorumluluklarını üstlendikleri dönemdir. Yapılan bu kutlamayla bizler çocuklara daha dikkatli yaşamaları ve maneviyat kazanabilmeleri için cesaret veriyor ve onlara değer verdiğimizi dile getiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler