26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
08:19
01-08-2012
  

Fransa'da Oruç, İşten Çıkarma Nedeni Sayıldı

Oruç tuttuğu gerekçesiyle iki Müslüman animatörün sözleşmesi askıya alındı.

Facebook da Paylaş

 

Fransa'nın Gennevilliers Belediyesi, Ramazan ayında oruç tuttuğu gerekçesiyle iki Müslüman animatörün sözleşmesini askıya aldı.

 

Belediyeden yapılan açıklamada, çocukların yaz kampında eğitmen olarak çalışan iki animatörün oruçlu olmalarının çocukların güvenliğini tehlikeye düşürdüğü öne sürüldü.

 

Belediye, iş sözleşmesinde animatörlerin çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının olduğunu ve animatörlerin buna aykırı davrandığının anlaşıldığını bildirdi. Animatörlerin kamp programlarından çıkarıldıkları fakat sözleşme sürelerinin sonuna kadar maaşlarının ödeneceği belirtildi.

 

Kontrata çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının konulmasıyla ilgili konuşan belediye yetkilisi Nicole Varet ise, 3 yıl önce de aynı durumla karşı karşıya kaldıklarını ve oruçlu bir animatörün kullandığı aracın kaza yapması sonucu birçok çocuğun yaralandığını söyledi. Varet, bu sebeple kontrata böyle bir madde eklediklerini ifade etti.

 

Animatörlerin avukatlığını yapan Mohand Yanat ise müvekkillerinin bu duruma anlam veremediklerini belirterek, "Dini vecibesini yerine getiren bir insanın yeteneklerinin zarar görebileceği fikrine nasıl ulaşabilirsiniz?" sorusunu yöneltti.

 

Fransa Müslüman Konseyi İslamofobik saldırıları inceleme komisyonu başkanı Abdullah Zekri, belediyeyi ayrımcılıkla suçlayarak kınadı. Din özgürlüğünün en temel hakların başında geldiğini belirten Zekri, hiçbir durumda bir kişinin dinini yaşamasının engellenemeyeceğinin altını çizdi.

 

Fransa Müslüman dernekleri cumartesi günü Gennevilliers Belediyesi önünde protesto yürüyüşü düzenleyecek.

 

 

TRT

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler