03 Nisan 2020 Cuma Saat:
03:11
15-07-2014
  

Gazze Faciası Müslümanları Uyandırmalıdır

Gazze meselesi tam anlamıyla bir musibettir...

Facebook da Paylaş


 

İrib haber ajansının haberine göre, Dün (Pazartesi) öğleden sonra cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu üyelerini kabul eden İslam İnkılabı Rehberi, hükümeti Gazze faciasıyla ilgili tutum ve girişimlerinden dolayı takdir etti.

Gazze faciasına ve başta çocuk ve kadınlar olmak üzere Gazze halkının katliam edilmesine temas eden Ayetullah Hamanei, bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı ve hükümetin tutum ve girişimlerinin çok yerinde ve uygun olduğunu belirterek, Gazze meselesinin tam anlamıyla bir musibet olduğunu ve Siyonist İsrail rejiminin İslam aleminin gafletini suiistimal ederek böyle bir faciayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Ayetullah Hamanei, "Gazze halkının gasıp Siyonistlerce katliam edilmesi, aralarındaki ihtilafları bir kenara koyarak birleşmeleri konusunda İslam ülkeleri ve halklarını kendine getirmelidir" dedi.

Hz. İmam Ali'nin (a.s) Malik Eşter'e yazdığı devlet fermanından bazı bölümlere de temas eden İslam İnkılabı Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Beyt'ul Mal'ın korunması ve ondan yararlanılması hususunda çok titiz davranılması ve sinirlilik, mağrurluluk durumunda her türlü fevri davranıştan kaçınılması gerektiğini bildirerek, "Hz. Ali (a.s) beğenilmeyen bu sıfat ve davranışlardan kurtulmanın tek yolunu, insanın  kalbi, manevi ve pratik yoluyla Allah İle bağlantı kurmak suretiyle kendi nefsine egemen ve sahip olmasında biliyor" dedi.

Ayetullah Hamanei, hatalar ve kültürel yanlışlıkların kolay kolay telafi edilemediğini, kültür alanında nizamın siyasetlerinin sahih bir şekilde idrak olunarak pratiğe dökülmesi gerektiğini söyledi.

"Kültür'ün istikametinin İslam Nizamı çerçevesinden saptırılması, toplumun düşünce düzeni ve gerçek kimliğinin karışmasına sebep olacaktır" diyen İslam İnkılâbı Rehberi, konuşmasının bir başka bölümünde ise tarım sektörünün taşıdığı önemi hatırlatarak, tarım arazileri konumunun değiştirilmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi ve "Tarım alanlarının yok edilmesi, telafisi imkânsız bir zarar ve ziyandır ve Tarım Cihadı Bakanlığıyla Çevre Sağlık Teşkilatı ciddi olarak bu meseleyle mücadele etmelidir" ifadesini kullandı.

İslam İnkılabı Rehberinin konuşmasından önce Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetinin 11 aylık faaliyetiyle ilgili kısa bir rapor sunarak, ülkenin muhtelif alanlarında istikrarın sağlanması, enflasyon'un önlenmesi, ekonomik duraklamanın giderilmesine çalışmak, ekonomik canlılığın sağlanması, zayıf kitlelerin gıda güvenliğinin sağlanması, sağlık hizmetleri masrafının azaltılması ve tüm halk fertlerinin sigorta kapsamı alanına alınması, çevre sağlığı sorunlarının giderilmesi yönünde gerekli planlamaların yapılması, sınır sularının kontrolü, tarım yapısının güncelleştirilmesi ve petrol ve gaz üretim kapasitesinin artırılmasını 11. hükümetin en önemli icraat ve girişimlerinden bazıları şeklinde açıkladı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler