01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
16:34

Gazze, IŞİD, Ekmel ve İngiliz kokusu..

11-07-2014 17:51


Gazze, IŞİD, Ekmel ve İngiliz kokusu..

Her gece iftarla sahur arası Gazze'ye sistematik hava saldırıları yapılıyor. Bu; bildiğimiz, yıllardır tanık olduğumuz, nefreti besleyen, çirkinliğin her türünün denendiği bildik İsrail saldırılarının devamı.

Hava saldırıları kara saldırısının habercisidir. Gelen işaretler bu yönde de hazırlıkların yapıldığı yönünde. Dün füze saldırısıyla bir araç havaya uçuruldu ve İzzeddin El Kassam komutanlarından biri hayatını kaybetti.

Daha önce Şeyh Ahmet Yasin ve Abdülaziz Rantisi gibi Hamas liderlerine yönelik suikast örneklerinden biriydi bu. Hava, kara, deniz ve suikastlerle örülü yeni bir İsrail operasyonu izliyoruz.

Yine bu saldırılar, ırkçı saldırılarla paralel devam ediyor. Filistinli bir genç kaçırılıyor, benzin içirilip canlı canlı yakılıyor. Buna yerleşimci saldırısı deniyor. Daha önce üç İsrailli gencin ölümü üzerindeki soru işaretlerinin de dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Aslında yerleşimci saldırısı diye bir şey yok. İsrail devleti bu yerleşim birimlerinde bir ırkçı nesil mayaladı. Şimdi onlar ortaya çıkıyor ve Neonaziler gibi saldırılar yapıyor. 'Arap öldürmek, yakmak şereftir' diyen ve alkış alan bir nesil bu. Korkarım bu nesil İsrail toplumunda giderek genişleyen bir etki gösterecek ve çok daha vahim örneklerle karşılaşacağız.

GAZZE SALDIRILARI BİR PERDELEMEDİR

Bütün bunlara biz biraz daha genişçe bir bakış geliştirelim. İsrail durup dururken Gazze'ye saldırıları neden başlattı? Neden kara saldırısına hazırlanıyor? Gazze saldırılarının arkasında ne var?

Görünüşte İsrail saldırıları için hiçbir sebep yok. En azından ciddiye alınır bir sebep yok. Şaşırıcı bir durum bu ve İsrail otoriteleri bile saldırılar için haklı bir gerekçe sunamıyor. Öyleyse ne oluyor bu bölgede?

1- Gazze saldırıları bir perdelemedir. Türkiye'nin ve bölgenin dikkatini yeniden bölgeye çekerek Suriye-Irak ortak operasyonlarını, bu bölgede uygulanan planları dikkatlerden kaçırma telaşı vardır.

2- Olayın iki yönü vardır: Filistin birleşmesini bölmek için Mısır-İsrail ortak çalışması ve bölgesel yeni denklemde İsrail'in geleneksel otoriter rejimlerle birlikte pozisyon alması.

3- Mısır, Mübarek dönemine geri döndü. Yeniden istihbarat devleti oldu. Mısır ve İsrail istihbaratı Filistin iç savaşını beraber yönetmişlerdi. Hamas-El Fetih savaşları Mısır istihbaratı ile Mossad'ın ortak operasyonuydu. Yeniden Filistin iç savaşı başlatılabilir, birleşme sabote etmek istenebilir ve aynı senaryo tekrarlanabilir.

4- Gazze Mısır tarafından da ablukaya alındı. Orada da İsrail var. Sınırlar ortak olarak denetleniyor. Hamas'ı boğmak için bir süre sonra İsrail'in Gazze saldırılarında Mısır'ın da üzerine düşeni yapacağını göreceğiz.

5- Kişisel olarak Gazze saldırılarına hiç şaşırmadım. Oluşturulmaya çalışılan yeni bölgesel konjonktürde bunun olabileceğini düşünüyordum. Çünkü; Gazze ve Güney Lübnan test sahasıdır, çatışma alanıdır, mevzidir. İran davula vurduğunda ses Lübnan'dan gelir. İsrail oradan cevap verir. Araplara ayar vermek için Gazze'nin acılarına başvurulur.

6- Gazze ve Güney Lübnan bölgenin fay hatlarıdır. Bölgenin neresinde bir hareketlenme olsa sonuçlarını bu iki bölgede gösterir. Birilerinin eli hep vardır: Bu, ya İran elidir ya İsrail elidir ya Suudi-Körfez elidir.

7- Mısır'da demokrasiyi boğan çokuluslu darbe, Suriye'de muhaliflerin yalnızlaştırılması, Irak'ta IŞİD'in bölgesel bir güce doğru ilerlemesi ve Suriye-Irak sınırlarını ortadan kaldırması İsrail'e müthiş bir operasyon alanı açtı. Bu ortamda ne yaparsa yapsın ciddi bir reaksiyon görmeyeceğini pekala biliyor.

yazının devamı için linki tıklayınız....

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/IbrahimKaragul/gazze-isid-ekmel-ve-ingiliz-kokusu/54736

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !