22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
20:38
08-12-2014
  

Gazze Saldırısı İsrail İçin Sonun Başlangıcı!

Gazze'ye karşı yapılan savaş, bizim strateji körlüğü yaşadığımızı göstergesidir...

Facebook da Paylaş
 

Mossad eski şefi Shabtai Shavit, İsrail'deki yöneticilerin takip ettikleri yanlış politikalar nedeniyle Siyonist projenin giderek yok olmaya doğru yol aldığına dikkat çekerek, Gazze'ye yapılan son saldırının büyük bir stratejik hata olduğunu söyledi.

Haaretz gazetesinde yer alan makalesinde İsrail rejiminin son Gazze savaşının ardından düştüğü durumu değerlendiren Mossak eski şefi Shavit şunları yazdı:

"Üzülerek belirteyim ki İsrail siyasi ve düşünsel donukluk ve körlük nedeniyle stratejik sorunlarla karşı karşıyadır.

Gazze'ye karşı yapılan savaş, bizim strateji körlüğü yaşadığımızı göstergesidir. Gerekmediği halde bütün askeri gücünü kullanması ordunun caydırıcılığını ve üst konumunu yitirmesine neden oldu."

Makalesinde İsrail rejimindeki tartışma ve eleştirilere de değinen Shabtai Shavit, "Başlayan tartışma ve alevlenen eleştiriler var olmanın güvencelerinden biri olan 'toplumdaki dayanışma ve kaynaşma ruhu'nun zayıfladığını gösteriyor" dedi.

Shavit makalesine şöyle devam etti:

"İsrail'i tehdit eden diğer önemli bir tehlike de yabancı ülke pasaportu alan kişilerin giderek artması ve başka ülkelerin vatandaşlığına geçme arzusudur. Bu durum, İsraillilerin bireysel güvenlik hissinin artık yok olduğunu gösterir.

Kendisini en fazla rahatsız eden gelişmelerden birinin de Siyonist toplumda dini akımın güçlenmesi ve bir çok karar mekanizmasına sahip olması olduğunu hatırlatan eski Mossad şefi, bu durumun Filistinlilerin yanı sıra diğer Arap ve Müslümanlarla da dini bir savaşın çıkmasına neden olacağını ve tüm İslam aleminin İsrail rejimine karşı birleşmesine neden olacağını ifade etti.

Siyonist rejimin yaptığı hataları sıralamaya devam eden Shavit, İsrail rejiminin Amerika ile ilişkileri gergin tutmasının yanlış olduğunu, geleceklerinin ve ayakta kalmalarının bu ilişkilere bağlı olduğunu ifade ederek "Bizim için en büyük pazar olan Avrupa nasıl oluyor da kapılarını bize kapatıyor ve ağır yaptırımlara gidiyor?" cümlesiyle İsrail rejiminin Avrupa pazarını niçin kaybettiğini sorguladı.


Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler