17 Aralık 2018 Pazartesi Saat:
19:21
13-08-2014
  

Hac İle İlgili Fetvalar

Ayetullah Seyit Ali Hamanei'nin Fetvaları

Facebook da Paylaş


Düğün hediyeleriyle hacca gitme gücüne ulaşmaSoru: Eğer düğün hediyelerinin toplamı hacca isim yazdıracak miktardaysa, ama gelecekte paranın geriye kalanını ve diğer yan masrafları ödeyecek güçte olup olmayacağımızı bilmiyorsak hac bize vacip olur mu?

Eğer bu şahsın vadeli bir takım borçları varsa mesele nasıl olur? Aynı şekilde gelinin mihriyesinde damat tarafından hacca götürülmek varsa damat düğün hediyelerini bu iş için kullanabilir mi?


Cevap: Eğer hacca gitmek sizin yaşantınızda bir sıkıntıya yol açmayacaksa, hac size vaciptir. Eğer bu hediyeler damada verilmişse onun mülkü sayılır ve bu hediyelerden mihriyeyi ödeyebilir.


Vacip hacla ev alma arasında kalmaSoru: Benimle maddi olarak aynı seviyede olan veya benden daha kötü durumda olan insanların evi varken benim kendime ait bir evim yoktur. Acaba elimde birikmiş bana hacca götürecek kadar olan parayla hacca gitmek yerine kendime ev alabilir miyim?


Cevap: Eğer eviniz yoksa ve eve ihtiyacınız varsa siz hacca gidecek güçte sayılmazsınız.Borçlunun hacca gidecek güce ulaşmasıSoru: Evini kredi kullanarak alan ve ev eşyalarını taksitli olarak satın alan birisi hacca gitme gücü olduğu takdirde hacca gitmesi gerekir mi?


Cevap: Eğer borcunun taksitlerini zamanında ödeyebileceğine eminse ve hacca gitme gücünün diğer şartlarına haizse hacca gitmek o şahsa vaciptir.


Görevlilerin istitaati (Hacca gitme gücü)Soru: Doktor, hizmetçi, ilkyardım görevlisi ve benzeri vazifelerden dolayı hacdaki mikat yerine ulaşmış şahıslar, hacca gitme gücüne ulaşmış şahıslar hükmünde midirler?


Cevap: Eğer bu şahısların hac amellerini yerine getirmeleri oradaki görevlerini aksatmalarına neden olmuyorsa ve hac dönüşünde hayatlarını normal şartlarda sürdürecek mali güce sahiplerse, haccı yapacak güce ulaşmış insanlar hükmündedirler.


Hediye Hac


Soru: Bendeniz eşimden taraf vacip hac fişini hediye olarak aldım. Acaba bu haccı yaptıktan sonra mali açıdan durumum iyi olursa yeniden hacca gitmem vacip olur mu? Eğer cevabınız olumlu olursa, bildiğiniz gibi devletimiz vacip hac için bir kere izin vermektedir, bu durumda benim vazifem nedir?


Cevap:Eğer hacca gitmeniz için bu fişi size bağışlamışsa ve haccın diğer masraflarınıda üzerine almışsa veya sizin kendiniz diğer masrafları rahatlıkla karşılayacak durumdaysanız, siz hacca gidecek mali gücü olan şahıs hükmündesiniz ve yapmış olduğuz hac sizin boynunuzdan vacip haccı kaldırır.

 

Ehlader

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler