28 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
22:28
22-08-2015
  

Hac, Vahdet ve Azametin Göstergesidir

Hac, Müslümanlarının söz ve kalp birliğini için kaçırılmaması gereken ilahi bir nimettir...

Facebook da Paylaş


 

Ayetullah Hamanei'nin resmi bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre bu sabah Hac Organizasyonu ve Kutsal Türbeler Komisyonu görevlileri ile bir araya gelen Ayetullah Hamanei, Hac farizasını  'Vahdet ve Azametin Göstergesi' olarak tanımlayarak şöyle konuştu;

"Hac ibadetinin bireysel ve sosyal iki farklı boyutu vardır. Bunlara riayet etmek hacılar ve Müslüman toplumlar için hem dünyevi hem de uhrevi saadeti temin eder.

Allah'ın Evi'ni ziyaret etmek ruhun yükselişi için eşsiz bir fırsattır. Hacı adayları hac amellerinin her birinin kıymetini bilmelidir. Ruhunuzu ve bedeninizi bu büyük nimet havuzunun pak suları ile yıkayın. Herkes kabul olmuş bir hac amelini yerine getirmek için tüm gayretini sarf etmelidir.

Hac, aynı anda farklı ülke, ırk ve mezheplerden olan milyonlarca insanın buluştuğu yer olması hasebiyle gerçek İslami vahdetin tezahürü için bulunmaz bir fırsattır. Hac, dünya Müslümanlarının söz ve kalp birliğini teşkil etmesi için kaçırılmaması gereken ilahi bir nimettir.


Hac amelinin en önemli sosyal katkılarından birisi; Müslümanların edinmiş olduğu farklı tecrübeleri birbirlerine aktarmaları ve en ideal uygulamaların yansıtılmasına vesile olmasıdır. Halkımız küresel diktatörlerin ve Siyonizm'in hem ülkemiz hem de İslam için en büyük tehlike olduğunun farkına varmıştır. Bu nedenle kitleler halinde Amerika ve Siyonizm'e karşı İslami sloganlarla yürümüştür.

Son 36 yıl içerisinde bazı ülkelerin zorba güçlerin dili ve eli olduğunu tecrübe ettik. Bu ülkelere Amerika ve İsrail'in hilelerine kanan, aldatılmış toplumlar gözüyle bakıyoruz. Bu ülkeler, İslam Cumhuriyeti'nin aksine dost ve düşmanlarını iyi analiz edememiş ve bunun da cezasını çekmiştir.

Halkımız ülke içerisindeki bazı inançsal, fikirsel ve siyasi görüş ayrılıklarına rağmen milli birliğini korumuş ve bu ilahi nimete her zaman şükretmiştir. Bu tecrübenin diğer Müslüman ülkelere de intikal ettirilmesi gerekir.

Dünyanın acımasız ve diktatör güçlerinin aslında Şia veya İran'a karşı değil, Kur'an'a karşı komplo peşinde olduğunun altını tekrar çiziyoruz. Çünkü bu güçler Kur'an ve İslam'ın milletleri uyanışına sevk ettiğini çok iyi biliyorlar.

Küresel sömürge devletleri, İslam adına şiddeti körüklemek ve bölünmelerin yol açmak için ciddi çalışmalar yürütüyor. Tek bir ümmeti olan Müslümanların arasına fitne sokarak tefrika çıkarmak istiyor. İslam ülkelerinin deneyimlerini paylaşmalarına aracı olan hac, düşmanın komplolarını zayıflatarak etkisizleştirebilir."

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler