09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:48
26-04-2016
  

Haftanın Yorumu'nda Dikkat Çeken Tespitler

Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras, On4 TV'de geride bıraktığımız haftada dünyada öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.

Facebook da Paylaş

Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras, On4 TV'de yayınlanan 'Haftanın Yorumu' programında geride bırakılan haftada öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.

Ehlader Genel Sekreteri Akaras, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suudi Arabistan ziyareti ile ilgili "Arabistan, İsrail siyasetini öğrenmeye başladı. Kral, despot rejimlerin başında olanlarını havaalanında karşılıyor; ama dünya lideri diye tabir edilen Obama'yı Riyad valisi karşılıyor. Ayrıca o konseyde yapılan konuşmalar, Arabistan televizyonundan canlı olarak veriliyor fakat Obama'nın konuşması canlı olarak verilmiyor. Bunlar Arabistan'la Amerika arasında birtakım soğukluklar olduğunu ortaya koyan gerçeklerden birisidir. Yalnız bu durum 'Arabistan özgür politika izliyor, Amerika'ya kafa tutuyor' anlamına gelmiyor. Aslında Amerika tarafından kendisine daha çok sahip çıkılmasını istiyor.

Ortadoğu Batı Asya diye tabir ettiğimiz bölgede çeşitli hadiselerin gelişmesi ile birlikte Arabistan diğer ülkelerden tabiri caizse bir at başı öne geçti. Bölgede gerilim – savaş çıkarabilecek bir ülke konumuna geldi. Bunun sebebi ise yanı başındaki Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar gibi küçük ülkelerle ittifak yapmasıdır. Böylece 'arkamda şu kadar ülke var' ve 'petrolün çok zengin olduğu topraklardayım' mesajı vermeye çalışıyorlar.  Bu anlamda dünya piyasalarını da alt üst edebileceği için Arabistan biraz şımarık çocuğu oynamaya başladı. Bu şımarık çocukla nasıl baş edeceğiz; İşte bu noktada Obama'nın Arabistan ziyareti önemli bir yere sahip" ifadelerini kullandı.

Obama'nın İran politikasına da değinen Akaras,"Salı günü İran Dışişleri Bakanı Amerika'da ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü. Obama'nın Milli Güvelik Danışmanlarından birisi de Riyad'da açıklama yapıyor. Yani Tahran'a gitme gibi bir durum söz konusuydu. Hatta resmi olmayan haberlere göre Obama, İran'da Ruhani'yle görüşmek istemiş. Bu konu Riyad'da Milli Güvelik Danışmanına sorulduğu zaman 'Aslında Obama İran'ın lideri Hamanei ile görüşmek istiyor, böyle bir talebi var ama İran buna çok soğuk bakıyor' şeklinde cevap veriyor.Özellikle Ayetullah Ali Hamanei uzun zamandır ABD'ye güvenilmeyeceğini belirtiyor" şeklinde konuştu.

Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras konuşmasına şöyle devam etti: "Petrol olaylarında Arabistan şu anda çok zor durumda, dışarıdan borç almaya başladılar. Bilindiği gibi Arabistan petrol fiyatını İran'ı zor durumda bırakmak için düşürmüştü. Fakat şu anda tam tersi oldu. İran petrol fiyatının düşmesinden yana, Arabistan yükselmesinde yana. Ama bir türlü de yükseltemiyor. İran siyasetini, kültürünü,sanatını hem de pazarını çok iyi pazarlıyor ve bu da gösteriyor ki İran diplomasi anlamda pazarlık gücünün ne kadar geniş olduğunu bize gösteriyor."

 

on4haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler