30 Mart 2020 Pazartesi Saat:
13:02
21-11-2016
  

Halkalı'da Erbain Matem Merasimi

Hz. Peygamberimizin torunu Hz. İmam Hüseyin (as) ve 71 yareni, Kerbela çölünde şehit edilişlerinin 40. gününde törenlerle anıldı.

Facebook da Paylaş

 

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan Halkalı'daki matem merasimi değerli alimimiz Ş. Muhammed Karaduman'ın Kuran tilaveti ile devam etti.

 

Kerbela Şehitleri için şiir, ağıt ve mersiyelerin de okunduğu programda katılımcılar sık sık “Lebbeyk Ya Hüseyin!”, “Lebbeyk Ya Zeyneb!” diye slogan attı.

 

İran İslam Cumhuriyeti’nin Erdebil Vilayetinden programa katılan Ehl-i Beyt Meddahı Muhammed Amuli’nin okuduğu mersiyeye vatandaşlar da eşlik etti.

 

İmam Hüseyin’in (a.s) ve 71 yareninin 1377 yıl önce Aşura Günü Kerbela’da şehit edilişlerinin 40. Günü, Erbain, anısına düzenlenen programdaki tiyatro gösterisi gözyaşları içinde izlendi.

 

Erbain töreninde, CABİR onursal başkanı Selahattin Özgündüz, Azerbaycanlı İlahiyatçı Hacı Şahin Hesenli, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Bahtiyar Esadzade, CABİR Başkanı Hasan Karabulut, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Müftüsü Mustafa Temel, CHP Eski Milletvekili Ali Özgündüz,CAFERİDER Başkanı Av. Sinan Kılıç, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundu.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler