05 Mart 2021 Cuma Saat:
22:33
26-11-2012
  

Halkalı'dan Aşura Kareleri

Halkalı'dan Aşura Kareleri

Facebook da Paylaş

 

24 Kasım Cumartesi günü Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve 71 yarenin Kerbela'da şehit edilmesinin 1373. yıldönümü nedeniyle Alevi-Caferi, Ehli Sünnet her kesimden Ehlibeyt aşıkları sabah erken saatlerden itibaren Halkalı'da bir araya geldi. Yağışlı havaya rağmen törene yediden yetmişe katılan vatandaşlar Kerbela'da şehit edilen Peygamberimizin ciğerparesi Hz. Hüseyin ve 71 kişiyi gözyaşları içinde andı. Gazze için Kızılay'a kan bağışı kampanyasında ise yüzlerce ünite kan toplandı.

Anma törenine Caferider Onursal Başkanı ş. Selahattin çzgündüz, İran Meclis Başkanı Dr. Ali Laricani, Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Humam Hamodi  ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri iştirak ettiler.

Ehlibeyt alimlerinden ş. Arif Taşdemir'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma töreninde konuşan CAFERİDER Başkanı, katılımcıları selamlayarak tüm İslam alemine taziyelerini iletti. Kılıç'ın ardından katılımcılara seslenen EHDAV Başkanı Ali Yeral Ehlibeyt ve İmam Hüseyin sevgisinde birlik ve beraberlik mesajları verdiği konuşmasında Gadir-i Hum ve Aşura Günü'nün tatil edilmesi taleplerini yineledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün göndermiş olduğu mesajın okunmasının ardından ş. Selahattin çzgündüz kürsüye davet edildi.

Merasimde konuşan ve konuşması sık sık Lebbeyk Ya Huseyn sloganlarıyla kesilen  çzgündüz, İmam Hüseyin ve Aşura'yı gözyaşlarıyla anlattığı konuşmasında camiamızın güncel meselelere ilişkin görüş ve değerlendirmelerini iletti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya ise İmam Hüseyin'e lebbeyk demek için toplandıklarını vurgulayarak, bu güzide camianın tüm sorunlarının çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

İran Meclis Başkanı Dr. Ali Laricani ise  konuşmasında Filistin davası için yardımlarının süreceğini belirterek bölge ülkelerini fitneye karşı uyanık olma yönünde uyardı.

Laricani konuşmasının sonunda dost ve kardeş ülke Türkiye'ye İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei'nin selamlarını iletti.

Irak Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Humam Hamudi de  konuşmasında Hz. Peygamber'e ve Ehlibeyt'ine ahit yeniledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in taziye bildiren konuşmasının ardından Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu'nun hazırladığı Kerbela faciasını anlatan oyun sergilendi. Gözyaşları içinde izlenen tiyatro gösterisinin ardından katılımcılar sinelerini Huseyn aşkıyla döverek Aşura Meydanı'ndan ayrıldılar.

Zeynebiye Caddesi üzerinde kurulan Zeynebiye gençlerce hazırlanan ihsan kazanlarında on binlerce Ehlibeyt dostuna ihsan yemeği dağıtıldı.

 

zeynebiye.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler