19 Mayıs 2019 Pazar Saat:
17:51
02-10-2018
  

Halsizlik ve Bitkinlik Nedir? Tedavileri...

Sürekli yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ciddi bir hastalığın belirtileri olabilir.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Toplumda sık rastlanan bu problem hem sosyal hayatta hem de iş yaşamında sorunlar yaratır. Önemli veya önemsiz birçok sebebi vardır. Sizler için halsizlik ve yorgunluğun nedeni, belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili bir yazı hazırladık. 

 

Halsizlik pek çok nedene bağlı olarak gelişme gösteren bir durumdur. En sık anksiyete ve depresyona bağlı olarak görülür.

 

Peki, HALSİZLİK ve YORGUNLUK NEDİR?

 

Çoğu zaman yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve kayıtsızlık olarak da tarif edilen ‘halsizlik' fiziksel veya zihinsel; ya da her ikisinin birden görüldüğü bir yorgunluk ve zayıflık halidir. Fiziksel ya da psikolojik olarak kendini gösterir.

 

FİZİKSEL HALSİZLİK

 

Fiziksel halsizlikte bir kişinin kasları, normalde yaptıkları şeyleri kolayca yapamaz. Merdiven çıkmak ya da çarşı torbalarını taşımak her zamankinden çok daha yorucu gelir. Fiziksel halsizlik kas zayıflığı, zayıflık ya da güç eksikliği olarak da bilinir.

 

PSİKOLOJİK HALSİZLİK

 

Psikolojik halsizlikte ise, dikkati belli bir konuya vermek güçleşir.Belirtiler ciddileştiğinde kişi, yataktan kalkmakta veya günlük aktivitelerini yapmakta isteksizlik duyabilir. Kişi uykulu ve dalgındır.

 

HALSİZLİĞE NEDEN OLABİLECEK HASTALIKLAR NELERDİR?

 

Halsizlik birçok hastalık ve durumda görülen genel bir şikayettir. Fiziksel halsizlik kas zayıflığı, zayıflık ya da güç eksikliği olarak da bilinir.

 

Stres ve endişe genel olarak halsizliğe yol açan iki duygudur.


Yas tutuma, yeme bozuklukları, uyuşturucu kullanımı, anksiyete (kaygı), ev değiştirme, can sıkıntısı ya da boşanma gibi nedenler psikolojik olarak halsizliğe yol açabilecek nedenlerdir.

 

Diğer sebeplere gelince:

Uykusuzluk
Uyku apnesi
Kansızlık (anemi)
Tiroid hastalıkları
İdrar yolları enfeksiyonu
Böbrek hastalıkları
Karaciğer hastalıkları
Kalp hastalıkları
Akciğer hastalıkları
Vitamin eksiklikleri
Kanser
Fibromiyalji
Lupus hastalığı
Romatoid artrid
Obezite
Kemoterapi
Radyoterapi
İnsülin direnci
İlaç kullanımı
Yetersiz beslenme sonucu enerji azlığı
Zayıflayan bağışıklık sistemi
Aşırı kafein tüketilmesi
Yeterli su içilmemesi
Aşırı egzersiz
Alkol tüketimi kişiyi halsiz bırakan nedenler arasındadır.

 

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 

Halsizliğin tedavisi için öncelikle, halsizlikten şikayet eden bir hastada öncelikle altta yatan başka bir sistemik hastalık (Anemi, tiroid bezinin az yada çok çalıştığı hastalıklar, pek çok sistemi ilgilendiren kronik hastalıklar ve hatta kanser) olmadığından emin olmak için detaylı tetkik ve uygulama yapmakta fayda vardır. Kansızlık yüzünden halsizlik yaşadığınız tespit edilirse, kan takviyesi yapılır veya tiroid bezleriniz az çalıştığı için halsizlik yaşıyorsanız, tiroid bezlerinizi daha hızlı çalıştıracak tedaviye geçilir.

 

Bazen mevsim değişiklikleri, bazı ruhsal bozuklukların yaşandığı geçici zaman dilimleri, yetersiz uyku aldığınız zamanlarda halsizlik görülebilmektedir. Aklınızda bulunsun.

 

DİRENÇ KAYNAĞI 5 BESİN

 

Pekmez: Üzüm, incir, dut, hurma, keçi boynuzu gibi çeşitleri bulunan pekmez, çok iyi anti oksidan görevi görür ve kan yapıcı besinlerdendir. Enerji verir, kan dolaşımını dengeler ve vücut direncini artırır. Sabah aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

 

Sert Kabuklu Yemişler: Doğal yağlar içeren ve enerji veren ceviz, yer fıstığı, kaju, badem ve fındık, her zaman en kolay bulabileceğiniz enerji depolarıdır. Badem, enerji artıran mineraller olan magnezyum ve kalsiyum içerir. Ceviz, potasyum, çinko ve enerji verici demir açısından zengindir. Yer fıstığı, B6 vitamininin iyi bir kaynağıdır. Her gün tüketebilirsiniz.

 

Yulaf: Karbonhidratlar da vücut için enerji kaynağıdır, ancak kan şekerini hızlı yükseltir ve ani düşüş yaşamasına sebep olur. Bu nedenle, makarna, pilav, ekmek gibi besinlerden alınan enerjinin geçici olduğu unutulmamalıdır. Daha uzun süre enerji veren ve daha sağlıklı bir besin olan yulaf kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda enerji seviyesini yükselten B vitaminleri içerir. Yulafın glisemik indeksi düşük olduğundan sabit miktarda enerji sağlar. 

 

Limon Suyu: Sabah aç karnına, ılık suya limonu sıkarak suyunu içmeyi alışkanlık haline getirin. Böylece hem karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olur hem de alacağınız C vitamini sayesinde kendinizi zinde hissedersiniz.

 

Yumurta: Mucize besin yumurta, birçok faydasının yanı sıra en önemli enerji kaynaklarından da biridir. 9 temel amino asit içermesi nedeniyle eşsiz bir protein kaynağıdır. Ayrıca enerjinin daha yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağladığı için sizi daha uzun süre tok hissettirir. 

 

Halsiz Hissettiğinizde Bunları Tüketmeyin 


•    Çikolata ya da şekerleme gibi gıdalar anlık enerji verir. Doğal enerji kaynaklarını tercih edin. 


•    Karbonhidrattan uzak durun. Depresyon ile karıştırılan halsizlik anlarında kişiler genelde bol karbonhidrat içeren gıdalara yönelir. Pilav, makarna, beyaz ekmek, unlu mamuller gibi gıdaları tüketmeyin.


•    Kahve tüketimini abartmayın. 


•    Patates, et, sebze ya da benzeri gıdaları kızartmayın, ızgara ya da fırında yemeyi tercih edin.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler