20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:39
08-10-2018
  

Haymegâh Ziyaretçiler İçin Kapılarını Açıyor

Mukaddes Kerbela şehrinin kendine özgü tarihi mekânlarından birisi olan “Haymegâh-ı Hüseyni” yani Çadırlar Bölgesi uzun zamandır süren tadilatın ardından tekrar ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

İmam Hüseyin'in (as) Haremi'ne yaklaşık 500 mt. mesafede yer alan bu tarihi mekan tarih boyunca ziyaretçilere duygulu anlar yaşatmıştır. İstikameti mecburen Kerbela'ya çevrilen İmam Hüseyin ve beraberindeki Ehl-i Beyt kafilesi bugün Haymegâh olarak adlandırılan bu alana çadırlarını kurmuş ve savaş bitene değin de tüm kafile burada konaklamışlardır.

 

İki seneyi aşkın bir süredir restorasyon ve yenileme çalışmaları süren Haymegâh’ta artık sona doğru gelindi ve yeni yüzüyle Erbain ziyaretçileri için kapılarını açmaya hazırlanıyor.

 

Peki, Haymegâh-ı Hüseyni Nedir?

 

Yaklaşık 2000 m2 üzerine kurulmuş olan bu mekân bugün odacıklar halinde kim nerede konakladıysa belirlenmiş ve Kerbela'nın vazgeçilmez ziyaret yerleri arasında sayılmıştır. Haymegah’ın girişinde dikkat çeken ilk yer Hz. Abbas'ın çadırıdır. İmam Ali'nin oğlu Hz. Abbas’ın çadırı, Çadırlar Bölgesi’nin bir nevi korumasını üstlendiği için girişte karşımıza çıkan ilk çadırdır.

 

Girişte yer alan Kamer-i Ben-i Haşim Hz. Abbas'ın sağ arka tarafına düşen yerde ise İmam Hasan'ın (as) oğlu 13 yaşındaki Kasım'ın çadırı bulunmaktadır. İlk çadır alanını geçtikten sonra ise İmam Hüseyin'in (as) ikamet ettiği ve hatta Hz. Hüseyin'den başka savaşacak kimsenin kalmadığı zaman İmam savaş meydanından buraya geri dönmüş ve kızlarını kucağına alıp son kez burada vedalaşmıştır.

 

İmam Hüseyin'in (as) çadırının hemen ardında ise hatta sırt sırta yapışık iki çadır olarak bilinen yerde de esir olarak Şam'a getirildikten sonra yaptığı o tarihi konuşma ile insanlık tarihine Kerbela'yı duyuran Hz. Zeyneb'in (as) çadırı yer almaktadır.

 

Son çadırlar bölgesinde ise Allah Resulü Hz. Muhammed'in yeryüzünde kalan tek mirası olan Ehl-i Beyt İmamlarının dördüncüsü İmam Zeynulabidin'in (as) çadırı var. İmam Zeynulabidin ağır hastalığı nedeniyle İmam Hüseyin'in emriyle bu son noktaya onun için bir çadır kurdurmuş ve burada Hz. Zeyneb'in (sa) gözetimi altında imkânlar dâhilinde tedavi olmuştur.

 

Günümüzde en fazla ziyaret edilen yerler arasında yer alan Haymegâh'ta düzenli olarak her sabah saat 10'da Kerbela ve çevre illerden gelen önemli konuşmacıların konuşmaları ve ardından mersiyeler okunmaktadır. Perşembe ve Cuma günleri ise Kumeyl Duası bu kutsal mekân içerisinde okunmaktadır.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler