06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
18:40
14-10-2019
  

Hüseyin Aşıkları Erbain İçin İstanbul'da Buluştu

Ehl-i Beyt dostlarının dünkü durağı İstanbul'da gerçekleşen Erbain matem merasimi programıydı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Hasan Doğan Spor Kompleksinde düzenlenen 'Ah mine’l Kerbela' temalı 14. Evrensel Erbain Merasimi programına başta İstanbul'un farklı ilçeleri olmak üzere; Yalova, Kocaeli, Bursa gibi çevre şehirlerden birçok Ehl-i Beyt dostu katıldı.

 

Sunuculuğunu Taner Korhan’ın yaptığı Erbain programı değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Alican Görel’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

İstanbul'da Ehlibeyt Alimleri Derneği (EHLADER) ve Anadolu Ehlibeyt Gençliği'nin bu yıl 14.'sünü düzenlediği 'Ah! Mine'l Kerbela' adlı Erbain Matem Merasiminde kürsüye gelen EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras, Hüseynî kıyamın verdiği mesajlara değindi. Akaras konuşmasına şöyle başladı:

 

“Ah Mine’l Kerbela! diye başlarız hayatımıza ve Ah Mine’l Kerbela! diye bitiririz hayatımızı. Bugün de Ah Minel Kerbela’ diye Hz. Hüseyin ve yarenlerini anmak için buradayız. Bugün İslam toplumuna baktığımızda geçmiş dönemin vebalini almıyor, sevabına ise ortak olmuyor ve gelecek için proje üretmiyor. Hâlbuki Hz. Hüseyin daha Kerbela’dan bugünü inşa ediyordu. Kerbela’da Hüseyni ve Zeynebi duruş,  bize birleşmeyi ve hak üzerine olmayı hediye etmiştir.”

 

Sözleriyle Kerbala’nın mesajını tekrar hatırlatan Kadir Akaras şöyle devam etti:

“Bugün herkesin kalbi Necef’ten Kerbela’ya yürümek için atıyor. Kimileri bu büyük yürüyüşe katılabiliyor, kimileri ise katılamıyor. Katılamayanlar dualarıyla, bu kıyama ortak oluyor.


Hz. Hüseyin’in Kerbela’daki duruşu insanlık adına bir kıyamdır. Ve bu kıyam tüm dünyayı kuşatmıştır. Bu kıyam sadece o günü değil bugünü ve yarını inşa eden bir kıyamdır. Hz. Hüseyin ve yarenlerinin kıyamı İslam medeniyetini inşa etmiştir. 


Hz. Hüseyin Kerbela’daki kıyamıyla İslam medeniyetin en önemli parçası olan gerçek İslam’ı ve ıslahı bize göstermiştir. Hz. Hüseyin’in bize öğrettiği bu medeniyetin bir başka ayağı irfan ve ahlaktır. İrfan ve ahlakı olmayan bir toplumun medeniyet inşa etmesi mümkün değildir. Medeniyetin en önemli ayaklarından biri de hukuktur ve adaletin hukuk üzerine inşa edilmesidir. İmam Hüseyin (a.s) Kerbela’dan seslenirken özgürlük vurgusu da bu bağlamdadır. İmam Hüseyin Kerbela’da ‘Üzerinde kul hakkı olan benimle gelmesin, midesinde haram lokma olan benimle gelemez’ derken, İslam medeniyetinin temel taşına dikkat çekmiştir.


Bugün İslam toplumuna baktığımızda geçmiş dönemin vebalini almıyor, sevabına ise ortak olmuyor ve gelecek için proje üretmiyor. Hâlbuki Hz. Hüseyin daha Kerbela’dan bugünü inşa ediyordu. Kerbela’da Hüseyni ve Zeynebi duruş,  bize birleşmeyi ve hak üzerine olmayı hediye etmiştir.  


Biz de Erbain matem merasimiyle bu birliğe katkı sunmaya ve Hüseyni duruşu anlatmaya çalışıyoruz.”

 

EHLADER Genel Başkanı Kadir Akaras’ın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Ehl-i Beyt âlimi Alican Görel içten ve dokunaklı sesiyle okuduğu mersiye ve sinezenilerle salonda ve ekran başında bulunanlara duygulu anlar yaşattı.

 

Erbain Matem Merasimi Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı Genel Sekreterliği görevine gelen ve ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren Ayetullah Rıza Ramazanî’nin konuşması ile devam etti. Ayetullah Ramazanî sözlerine şöyle başladı:


“Tarihin en acı olayı olan Kerbela’da yaşananlar tam manasıyla bir faciaydı. Çünkü hem soy bakımdan, hem marifet bakımdan çok önemli insanlar orada şehit edildi. Kerbela’da akıl ile cehalet orduları karşı karşıya gelmişti. Kerbela’nın bir tarafı güzellikti diğer tarafı ise çirkinlikti.”

 

İfadelerini kullanan Ayetullah Ramazanî, Kerbela faciasına giden süreçte insanların nasıl kandırıldığına dikkat çekti:


“Hz. Hüseyin’i (as) Kerbela’da şehit edenlerin hepsi dünya menfaati için oraya gelmemişti. İmam Hüseyin’in karşısında durmak için Kerbela’ya gidenlerin bir kısmının fikirleri öyle alt üst olmuştu ki; Hüseyin’i (a.s) Allah rızası için öldürmeyi istiyordu. İmam Bakır (as) şöyle buyuruyor; “Kerbela’da öyle insanlar vardır ki bazıları kılıçla savaştılar. Bazıları ise uzaktan taş atıyordu. Onların fikri Allah’a yakınlaşmak için Hüseyin’i öldürmekti.” Çünkü Hüseyin katillerini; o devlet, o sistem din ile kandırmıştı. Hüseyin’i öldürenlerin cennete gideceğine inandırılmıştı.”

Daha peygamberin vefatı üzerinden çok geçmeden İslam toplumunun bu denli değiştiğini hatırlatan Ramazanî konuşmasının devamında şunları söyledi:

 

“Böyle bir toplumda Hz. Hüseyin kıyam ederek İslam’ı Allah Resulünün hayatta olduğu zamana, eski dönemine döndürmeye çalıştı. Hz. Zeyneb de bu uğurda mücadele verdi. Hz. Zeyneb olmasaydı Kerbela’daki kıyamı kimse bilmeyecekti. Hak ile batılı kimse duymayacaktı. Erdemi kimse bilmeyecekti. Bize şehitlerin kanının mesajını ulaştıran Zeyneb’ti. Zeyneb Kerbela’nın mesajını yaymak için bütün acılara göğüs gerdi.”


Kerbela ve Erbain’den alacağımız en önemli dersin, ‘aklı kullanmanın önemi’ olduğunu söyleyen Ayetullah Ramazanî konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

 

“Toplumlar her zaman akıl ile bilgisizliğin karşısında durmalıdır. Hz. Hüseyin bize şu dersi veriyor: ‘Zulme karşı durun, onurlu olun, zulme baş eğmeyin.’


Görüyoruz ki dünyanın dört bir yanında Aşura’da ve Erbain’de toplanan Müslümanlar zulme karşı ‘Lebbeyk Ya Hüseyn!’ diyor. Çünkü Yezit sadece o çağda kalmadı. Her dönemin Yezidi vardır.

Bugün Liberal İslam ve Tekfirci İslam diye kavramları çıkartıp İslam’a darbe vurulmaya çalışılıyor. Tekfirciler tekbir getirip kafa kesiyor, liberaller ise hiçbir şeye karışmıyor, zalimlere susuyor, zulme ses çıkartmıyor. Dün İslam’ı tahrif etmeye çalışanlar bugün de aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Gerçek İslam ise Hz. Hüseyin’in Kerbela’da bize anlattığı İslam’dır.”

 

Ayetullah Ramazanî’nin konuşmasının ardından Kerbela ve İmam Hüseyin'in (as) birleştirici rolü adlı edebi yazı ve şiir yarışmasında dereceye girenlerin isimleri açıklandı. Şiir dalında birinci olan Azerbaycan vatandaşı Ferid Kerimov 'Ya Zehra!' adlı şiirini kürsüde okudu.

 

Program Hz. Rukayye (sa) temalı tiyatro gösterisi ile devam etti. Salonda ve ekran başında olanlara duygulu anlar yaşatan bu tiyatro gösterisinin ardından bu yılki Erbain merasimine davet edilen dünyaca ünlü Erdebilli Ehl-i Beyt meddahı Hacı Tahir Kalenderî’nin mersiye ve sinezenileri de izleyicileri adeta Kerbela’ya götürdü.

 

Salonda ayrıca Erbain konulu üç farklı fotoğraf sergisi de yer aldı. Fotoğrafların ana teması ise Erbain'e gidenlerin yürüyüş esnasında yaşadıkları ve Irak halkının yürüyüşe katılan ziyaretçilere sunduğu imkan ve hizmetler idi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler