13 Aralık 2018 Perşembe Saat:
04:17
19-02-2018
  

Hz. Ali Ekber Camii (Başakşehir) + FOTO

'Camilerimiz' projesinin ilk durağı değerli alim arkadaşımız Resul Nur Hocamızın bulunduğu Hz. Ali Ekber Camii.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Camiler, Yüce İslam Dininin varlığını daha sağlıklı sürdürmesi için Peygamber Efendimiz (saa) tarafından bizzat inşa edilen ibadethanelerdir. İşlevleri açısından ise cami, ibadet fonksiyonu yanında, eğitim, kültür, yardımlaşma vb. faaliyetlerin geçmişten günümüze yapıldığı mekanlardır.

 

Ehlader Araştırma Bölümü olarak ülkemiz içerisinde bulunan Cami, Dernek, Hüseyniyye ve Yardım Kuruluşlarımızı, Alimleri ve kurucuları ile siz değerli okuyucularımıza ulaştırmak için 'Camilerimiz' adlı projemizi hayata geçirmeye karar verdik.

 

'Camilerimiz' projesinin ilk durağı ise değerli alim arkadaşımız Resul Nur Hocamızın bulunduğu Hz. Ali Ekber Camii idi.

 

1. Soru: Resul Nur Hocam kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

 

Cevap: Ben Resul Nur, 1980 Iğdır/Tuzluca doğumluyum. Ancak ben daha bir yaşındayken babam geçim sıkıntısından dolayı evimizi İstanbul’a taşımış. Yani İstanbul’da büyüdüm ve liseyi burada bitirdim.

 

İlahiyat eğitimi için Kum İlimler Havzasına başvurdum ve el-Mustafa Üniversitesi'nden lisansımı alıp 2013’de yurda geri döndüm. Hâlihazırda İstanbul/Başakşehir’de bulunan Hz. Ali Ekber Camiinde görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

2. Soru: Peki, Hocam Türkiye’ye döndükten sonra yaptığınız faaliyetleriniz nelerdi?

 

Cevap: Okulu bitirip geldikten sonra elimden tutan ve yol gösteren birileri olmadı maalesef. Geçimimi sağlayabilmek için bir süre fabrikalarda çalıştım. Pazarda bir şeyler sattım. Bu arada da kitap tercümesiyle uğraştım. Yakın olduğum camilerin insanlarına dersler verdim. Şimdi ise bulunduğum camide tebliğ ile meşgulüm.

 

3. Soru: Hz. Ali Ekber Camisinin yapım çalışmalarıyla ilgili bilgi verir misiniz?

 

Cevap: 1999 yılında daha birkaç evin bulunduğu mahallede mümin insanlar bir cami yaptırmaya karar vermişler. Caminin arsası daha önceden hayırseverler tarafından bağışlanmış ve değerli liderimiz Şeyh Selahattin Özgündüz de camiye Hz. Ali Ekber’in adını vermiştir. O zamanın şartlarında maddi durumu pek de iyi olmayan insanlarımız büyük çabalar sarf etmiş ve gecekondu tarzı da olsa bir cami yapmışlar. Zamanla caminin yanında bir hayrat salonu yapılmış ve daha geniş olmasından dolayı cami olarak kullanmaya başlamışlar. Şimdiki cami ise 2016'da belediyemizin de katkılarıyla yapıldı. Mahallemizde ortalama 60 hane var. Ancak güzel ve huzurlu ortamı nedeniyle dışarıdan katılım oldukça fazla.

 

4.Soru: Cami faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

Cevap: Günlük namazlar kılınır. Haftada bir gün dua programımız olur. Haftanın iki günü çocuklara kütüphane çalışması ve manevi değerler eğitimi verilir. Gençlere Pazar günleri sabah namazı sonrası Kuran dersi ve peşinden kahvaltı verilir. Yine Pazar günü öğle gençlere Kuran dersi verilmektedir.

 

Haftanın dört günü akşam namazından sonra yaşlılarımız için Kuran dersimiz vardır. Pazar günleri akşam namazı sonrası Nefsi Tezkiye derslerimiz vardır. Haftada iki gün bayanlar için dil ve manevi değerler eğitimi vardır.

 

Camimizde her Masum’un (a.s) doğum ve şahadet günü mutlaka düzenlenir. Yaz aylarında Kuran dersleri artırılır ve din eğitimi üzerinde daha fazla çalışılır. Her yıl Nime-yi Şaban’dan başlayarak 40 gün boyunca sabah namazlarının ardından Ahd Duası okuruz. Hz. Ali Ekber’in mübarek veladetini bütün halkımızı davet ederek geniş çapta kutlarız.

 

5. Soru: Günümüzdeki İslami Gençliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Cevap: Gençliğimiz bunca kültürel saldırıya rağmen maşallah ayakta ve diri. İnancına ve değerlerine sahip çıkan enerjik bir gençliğimiz var. Tek sorun onlara mantıklı bir şekilde yön veren ve manevi eğitimleriyle ilgilenen sağlıklı ve yeterli bir sistemin olmayışı.

 

6. Soru: İslami vahdet ilkesi sizce nasıl yorumlanmalıdır?

 

Cevap: İslami Vahdet, herkesin birbirine saygı duyması ve inancını rahatça yaşamasıdır. İslami Vahdet, birleştirici ortak hususların ön planda tutulması ve farklılıkların da güzellik olarak görülmesidir. İslami Vahdet, farklı da düşünseler İslam çatısı altında birleşenlerin kardeşliğidir. İslami Vahdet, her düşünceden Müslüman’ın el ele vererek İslam düşmanlarının tuzaklarını bozmalarıdır.

 

7. Soru: Peki, Hocam Fatıma Günleri için neler söylemek istersiniz?

Cevap: Sadece şahadet programları yapmakla kalmayıp Hz. Fatıma’yı her yönüyle anlamaya ve anlatmaya çalışmalıyız. Risalet ve Velayetin korunması için ne yaptığı, çocuklarını nasıl yetiştirdiği, nasıl bir eş olduğu, nasıl bir Müslüman kadın olduğunu mümkün olduğunca araştırmalı, anlamalı ve anlatmalıyız. Allah o yüce şahsiyetin şefaatini hepimize nasip etsin İnşaallah.

 

Sizlere bu güzel çalışmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Allah başarı versin. Mükafatınız Hz. Zehra eliyle olsun inşallah.

Resul Nur Hoca'nın Cuma Hutbesi İçin aşağıdaki Linki Ziyaret Edin:

 

http://www.mihrap.tv/resul-nur-cuma-hutbesi_i9861.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler