05 Temmuz 2020 Pazar Saat:
00:41
04-02-2020
  

Hz. Fatıma'ya Bağlı Olmak

Mazlumiyetinin en açık delili, meçhul ve yitik kabridir. İslam tarihin kalbine dikilmiş Muhammedi (s.a) teslimiyeti, sabrı, rahmeti ve Hatice'nin (s.a) iffetini ve sevgisi temsil eden en onurlu bayraktır Fatıma (s.a).

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 


Ehlader Araştırma Bölümü

 

Hz. Fatıma'nın (a.s) hayatı bütün yönleri ile birer derstir insanlar için. Tevella teberra, ortak hedef uğruna eşiyle omuz omuza mücadele, işlerde ihlâs, göreve bağlılık, insanlara yardım ve infak, korkmadan hakkı beyan etmek, fedakârlık ve vefa, zalimler karşısında sabitkademlilik, iffet ve hicap ve daha niceleri.

 

Babaya ve eşe saygı, onların hakkını savunma, eşinin yardımcısı yaveri olma, çocuklarına merhametli bir anne, bir eğitmen ve öğretmen. En kısa tarifi ile Muhammedî (s.a.a) Mekteb’in, İlahi merhametin tecelligâhı!

Hz. Fatıma'yı (s.a) sevenler onu bir olgu kabul edenler; saadet yolunun talip ve takipçileri, onun hayatını incelerken bir kaç hususa dikkat etmelidir:

1- Tevhidî iman; Hz. Fatıma'nın (s.a) tevhidi alanda kendini yetiştirme yolundaki çabası.

2- Yaratıcı olan irtibat; ibadeti, itaati, teslimiyeti, tevekkülü, hedefi ve Allah'a olan ümidi.

3- Beşerî irtibat; Baba, anne, aile fertleri, eş, çocuklar, hizmetçiler, dost, düşman, mümin, kâfir, müşrik ve münafık.

4- Dünyaya olan bakışı; Dünyanın değeri, ondan beklenti, dünyadaki vazifesi, tutum ve dünyaya olan bakış açısı.

5- Tabiat olaylarına bakışı; Bu dünyanın olayları, nimetler, su, toprak, hayvan, hak, batıl, gelişimin sebep ve manileri, görünen ve görünmeyen unsurlar.

6- Zamana olan hâkimiyet; Siyasi gerçekler, sosyal, ekonomik, kültürel, fakirlik ve zenginlik ve bu ikisinin doğurduğu olgular.
Fatıma (a.s.) batıl karşısında Müslüman kadının senedidir. Kadının tanınmasının ve değerinin, gelişiminin, kemalinin senedidir. İdeal bir eş ve ideal bir anne örneğidir.  Kadınlar için hidayet meşalesi, ilahi emre itaatin timsali ve örtünmenin en net örneğidir!

 

Fatıma (a.s.) mazlumiyetin senedidir. İslam ümmetinin kurtuluşu ve ıslahı için mübarek varlığını feda eden, saltanatlar yıkan hutbeleri ile kulaklarda çınlayan ilahi haykırıştır.

Mazlumiyetinin en açık delili, meçhul ve yitik kabridir. İslam tarihin kalbine dikilmiş Muhammedî (s.a) teslimiyeti, sabrı, rahmeti ve Hatice'nin (s.a) iffetini ve sevgisi temsil eden en onurlu bayraktır Fatıma (s.a). 

 

***


Adam hanımını Hz. Fatıma'ya (a.s.) göndererek "Git Resulullah'ın kızına sor, acaba ben sizin dostlarından mıyım?” dedi.

Kadın Hz. Fatıma'ya (s.a) gelip sordu. Hz. Fatıma (s.a) şöyle buyurdu:

 

"Eğer bizim emrettiklerimize amel edip, nehy ettiklerimizden kaçınıyorsa; evet, bizim dostlarımızdan (takipçilerimizden) sayılır; yoksa değil."

Kadın dönüp kocasına aynen cevabı aktardı. Bu cevabı duyan kocası: "Eyvah!" dedi, "kimdir günahtan, hatalardan (tamamen) uzak durabilen? O halde ben ebedi olarak ateşte kalacağım."

 

Kadın tekrar Hz. Fatıma'nın (s.a) yanına gelip kocasının bu tepkisini iletince, Hz. Fatıma bu sefer şu cevabı verdi:

"Kocana söyle, zannettiği gibi de değildir. Bizim (gerçek) dostlarımız cennetin en seçkinlerindendir. Ancak bizi sevip de (her) emir ve nehyimize uymayanlar; onlar bizim (gerçek) Şiamız değillerdir; fakat bununla birlikte yine de temizlendikten sonra cennete gireceklerdir. Şöyle ki; başlarına gelen sıkıntı ve belalarla günahları temizlenir. Bunlarla da temizlenip bitmezse, kıyamet ve mahşer günü arasındaki sıkıntı ve zorluklarla temizlenirler; bununla da bitmezse bu sefer cehennemin üst tabakasında azaplanarak temizlenir ve bilahare Allah bizim muhabbetimiz hürmetine onları cehennemden kurtarır yahut biz onları kendi yanımıza götürürüz."

 

***


Bir kadın, Hz. Fatıma'nın (s.a) yanına gelip şöyle dedi: "Benim zayıf bir annem var ve onun namazıyla ilgili soruları var; cevaplarını sizden öğrenmem için beni buraya gönderdi."

 

Hz. Fatıma (s.a) onun bir sorusunu cevaplandırdı. O başka bir soru sordu; Hz. Fatıma (a.s) onu da cevaplandırdı; böylece on soruya kadar sordu ve cevaplarını aldı. Bunun üzerine çok soru sorduğu için utanarak şöyle dedi: "Size fazla zahmet vermiş olmayayım, ey Allah'ın Resulü'nün kızı!"

 

Hz. Fatıma şöyle buyurdu: "Ne kadar sorun varsa, hiç çekinmeden sor. Acaba bir adam, ağır bir yükü, bir gün boyunca, bir damın üzerine çıkarmak için bin dinar karşılığında kiralanırsa, bu iş ona zor gelir mi?" O kadın ‘hayır’ dedi. Hz. Fatıma şöyle devam etti:

 

"Öyleyse bilmelisin ki ben senin her sorunun cevabını vermek karşılığında, yerle Arş'ın arasını dolduracak inciden daha fazla bir mükâfatla karşılaşacağım için, bu iş bana zor gelmemelidir."

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Aynur   19-03-2020 02:32

    Bismillahirrahmanirrahim Canımız ve canlar sana feda olsun ya Fatıma(s.a) Lebbeyk ya Fatıma...

Kategorideki Diğer Haberler