08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
17:25

Hz. Hatice kızı Hz. Fatıma

13-03-2018 13:04 Hz. Resulullah (s.a.a): “Kızım Fatıma, önceki ve sonraki bütün alemlerin kadınlarının efendisidir.”


Ne ki fedek iki cihan O'nundur. Cennet kadınlarının efendisi Hz.Fatıma sa nın doğum günü münasebetiyle başta İmamı Zaman af olmak üzere bütün Ehlibeyt dostlarına tebrik arz ediyorum.


Hiç şüphesiz ki Peygamber efendimiz için Hz.Hatice ve Hz.Fatıma sa nın diğer kadınlardan çok daha ayrı bir yeri vardı. Bu ayrıcalıklar Hz.Nebinin kendi nefsinden kaynaklanmadığı aslında Yüce rabbimizin sevgisinin yansıması olduğu Kuranı Kerim in Necm suresinde açıkça geçmektedir. 

Hz.Hatice sa ilk müslüman olan kadın ve malıyla da islama büyük katkıda bulunan Hz.Muhammed saa nın ilk zevcesi. Ümmül Muminin ve Hz.Zehra sa yı dünyaya getiren kadındı. Ve Hz.Fatıma sa Peygamberin soyunu devam ettiren, babasına hem annelik hem evlatlık etmiş Ümmü Ebiha, Raziye, Merziye, Sıddıka gibi sıfatların mahzarı idi.


Bütün Ümmeti Muhammed bu iki kadına hayran ve çok sevmekte. Onların takipçileri olduğumuzu iddia etmekteyiz. Ancak Hz.Fatıma sa kendi buyuruyor ki: "Eğer emrettiğimiz şeyi yerine getiriyor ve sakındırdığımız şeyden de sakınıyorsan o halde sen bizim şiilerimizden olur aksi takdirde olmazsın.”


Ama maalesef sevmek ve takipçisi olmayı karıştırdık. Hz.Fatıma sa gibi davranmayıp üstelik günümüz şartları başka deyip dar, kısa ve dikkat çeken kıyafetlerimize adını hicap koyduğumuz taktığımız eşarbada uygun makyajla kalbimiz temiz diye kılıflar uydurduk.


Kendimize yaptıklarımız yetmezmiş gibi çocuklarımızı kendi ellerimizle bu yoldan ayırdık. Sen daha küçüksün, üniversitesiye hazırlanacaksın, daha gençsin ileride yaparsın diyerek avuttuk.


Nasıl anne babanın çocuk üzerinde bir takım hakları varsa çocuğunda anne baba üzerinde hakkı vardır. Ama biz yine sadece işimize gelen kısmıyla ilgilenip çocuk haklarını unutuyoruz. Ebeveynlerin hareketlerinin daha çocuk dünyaya gelmeden önce çocuklar üzerinde etki bırakmakta. Ve sonrasında da ya genetik yada yetiştirilme tarzından kaynaklanan sorunlarını anne ve baba kendilerinden kaynaklandığını görmeyip çocuk üzerinde ki haklarına dayanarak çocuklarına zulüm etmiş olabilirler.


Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Allah, çocuklarının kendilerine asi olmasına sebep olan ana-babaya lanet etsin.”


İmam Zeyn’ul-Abidin (a.s) da çocukların hakları hususunda şöyle buyurmuştur: “Evladın senin üzerindeki hakkı şudur: Bilmelisin ki evladın, senin vücudunun bir parçasıdır; dünyada tüm hayır ve şerriyle sana mensuptur. Onu güzel terbiye etmekten, Rabbine yönlendirmekten, senin ve kendisi için olan hususlarda (Allah’ın emirlerine) itaatkâr olması için ona yardımda bulunmaktan sorumlusun. Bu hususta ya Allah’ın sevabına nail olur veya O’nun cezasına uğrarsın. Öyleyse onunla ilgili üzerine düşen vazifeyi iyice yaparak (ahirette) Rabbinin huzurunda mazeret kazan ve onu eğitmek için de onun kendisinden yardım al. Kuvvet ancak Allah’tandır."


Kısacası ya kendi bencilliğimizle çocuklarımıza haksızlık ediyoruz yada Yemen, Suriye, Arakan ve diğer yerlerde zulüm gören çocukları unutup kendi çocuklarımızı çok şımartıyoruz.


Bizim çocuklarımız Hz.Fatıma'yı örnek alsın istiyorsak önce kendimiz Hz.Hatice'yi örnek almalıyız. Hz.Hatice gibi annelerin kucağından Fatıma gibi evlatlar yükselir Arşa ve annenin bile gıbta ettiği bir makama yücelir.


Zehra'nın Mehdi'sine komutan ve asker olacak evlatlar yetiştirmek dileğiyle..
Allahumme accil li veliyikel ferec

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !