22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:32
27-12-2012
  

Hz. Mehdi (a.s) Ağlıyor

Selam olsun yardımcısız kalan mazluma. Selam olsun zulümle kanı akıtılana.

Facebook da Paylaş

 

Hz. Mehdi'den (a.f) nakledilen “Nahiye-i Mukaddese” adlı ziyaretnamede şöyle buyrulmaktadır:

"Onlar sana karşı savaşı başlattılar ve sen darbeler karşısında direndin, azgınların ordularını ezdin; Aliyy-ul Murtaza gibi Zülfikar'ı çekip, harbin girdabına daldın.

 

Onlar senin azmini sağlam ve seni korku ve tereddütten uzak görünce, hile ve desise yoluna başvurdular, (mertçe değil) hile ve şer yoluyla seninle savaşmaya başladılar. Ve o mel'unun (çmer ibn-i Sa'd'ın) emriyle sana suyun yolunu kesip, kendilerine açık bıraktılar ve sonra savaşa girişip seni ok ve kılıçlara hedef aldılar.

 

Onlar seni ve Ehl-i Beyt'ini tamamen yok etmeğe çalıştılar ve senin dostlarını öldürmek, kafileni dağıtmak hususunda hiçbir ahid, kural ve kayda bağlı kalmadılar ve hiçbir cinayetten geri durmadılar.

 

Sen muharebenin çetinliklerinde, hep önde yer alıyor ve eziyetlere döğüs geriyordun. çyle ki, gökteki melekler, senin sabrından şaşkına uğradılar. Düşman askerleri, her yandan seni hedef alarak, gövdeni yaralarla doldurdular ve yine de seni kendi haline bırakmadılar; senin ise hiçbir yardımcın kalmamıştı.

 

Ama sen Allah yolunda direniyor, sabrederek aile ve evlatlarından müdafaa ediyordun. Sonunda seni atından yere düşürdüler ve sen gövdendeki yaralarla yere yuvarlandın. Mübarek vücudun, atların ayaklarıyla çiğnetildi. Ve azgınlar, kılçları ellerinde senin gövdenin üzerine çıktılar. Mübarek alnından ölüm teri akarken, ağrı ve elemden sağa sola kıvranırken, kafilenle ailenin bulunduğu tarafa bakıyordun; çocukların ve ailenin karşılaşacağı zulmü düşünmek seni, kendini düşünmekten alıkoymuştu...

Selam olsun yardımcısız kalan mazluma. Selam olsun zulümle kanı akıtılana. Selam olsun yaralarının kanıyla yıkanana.

 

Selam olsun toz-toprağa bulanmış yanaklara.

 

Selam olsun kana boyanan sakallara. Selam olsun susuz kalan dudaklara.

 

Selam olsun gözler önünde başı kesilene.

 

Selam olsun parçalanmış bedenlere.

 

Selam olsun Kerbela'da yatana.

 

Selam olsun gökyüzünün ağladığı Hüseyin'e.

 

Selam olsun sana, öyle bir kimseden taraf ki, kalbi senin musibetinle yaralanmış ve gözleri seni hatırladığında (devamlı) ağlamış.

 

Öyle bir kimsenin selamı ki, eğer Kerbela'da olsaydı, canıyla keskin kılıçların karşısında seni korurdu, sana zulmedenlerle cihad edip, zalimlere karşı sana yardımda bulunurdu, ruhunu, cismini, malını ve evladını senin uğruna feda ederdi.

 

(Ey Hüseyin!) Her ne kadar zaman beni geri bıraktı, ilahî takdir de benim (senin zamanında olup) sana yardımcı olmama engel oldu ve ben sana karşı savaşanlarla savaşamadım, düşmanlarına karşı düşmanlığımı gösteremedim, ama (onun yerine) sabahlar ve akşamlar (her zaman) sana göz yaşı dökerim. (Eğer gözyaşım kurursa) göz yaşı yerine kan ağlarım; senin musibetlerine olan şiddetli üzüntülerimden ölünceye kadar..."

 

 

(Kerbela şehitlerine Ağlamak) adlı kitaptan alıntıdır.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler