13 Ağustos 2020 Perşembe Saat:
02:25
17-03-2013
  

Hz. Zeyneb'in (s.a) Kutlu Doğumu

Hz. Zeyneb (s.a) bir annedir. Kerbela'da Hz. Hüseyin`in (a.s) yanında şehit olan iki oğul terbiye etmişti.

Facebook da Paylaş

 

 

İmam Zeynul Abidin (a.s) şöyle buyuruyor:

 

"O (Hz. Zeyneb) büyük ve yüceydi. Zira dünyayı kendisi için büyük görmedi."

 

Kız çocuğunun utanç kabul edilip diri diri toprağa gömüldüğü bir dönemde doğan İslam güneşi, kadını sahip olduğu yüce makama taşımış ve tarihe yön veren nadide kadınlar yetiştirmiştir. Hiç şüphesiz onlardan biri Kerbela kıyamının elçisi Hz. Zeyneb'tir (s.a).

 

Hz. Zeyneb (s.a) Muallimsiz Âlimedir (s.a). O, Hz. Ali ve Hz.Fatıma'nın (a.s) ilim ve iffet pınarından beslenmişti. Zamanının kadınlarının ilim ve ahlak üstadı idi.

 

Hz. Zeyneb (s.a) Ehlibeyt'in tek bir vücutta tecelli etmiş madenidir. Ali'nin hitabetine, Fatıma'nın iffetine, Hasan'ın sabrına ve Hüseyin'in cesaretine sahipti.

 

Hz. Zeyneb (s.a) bir annedir. Kerbela'da Hz. Hüseyin'in (a.s) yanında şehit olan iki oğul terbiye etmişti.

 

Hz. Zeyneb (a.s) aşkla yanan pervanedir. Kardeşi Hüseyin'e (a.s) özel bir ilgi ve sevgisi vardı. Hüseyin'i (a.s) görmediği günü ömürden saymazdı. Kardeşine böylesi bir aşkla bağlı olan Zeyneb (s.a) Kerbela'da kardeşinden ayrılacağını bile bile kardeşine mani olmadı. Zira Allah'a duyduğu aşk Hüseyin'e duyduğu aşktan daha derindi.

 

Hz. Zeyneb (s.a) elçidir. Hz. Hüseyin'den almış olduğu "Zillet bizden uzaktır" bayrağını Kerbela'dan sonra günümüze kadar taşıyan alemdardır.

 

Hz. Zeyneb (s.a) sabrın simgesidir. Kerbela'da kardeşinin, yakınlarının ve hatta oğullarının şehit edilişine şahit olmasına rağmen, büyük bir metanet ve sabır göstererek "Güzellikten başka bir şey görmedim" diye bilen bir iman ve sabır kalesidir.

 

Hz. Zeyneb (s.a) Alevi nefestir. İnsanları gaflet uykusundan uyandırmış, iki emanetten biri olan Ehlibeyt'e karşı vazifeyi hatırlatmıştır. O konuştuğunda halk Hz. Ali'nin (a.s) konuştuğunu zannederdi.

 

Hz. Zeyneb (s.a) kadın için bir olgudur. Tarihin seyrini değiştirebilecek dönüm noktalarında genel manada tüm insanlığın özel manada ise kadının sergilemesi gereken tavrın en somut örneğidir.

 

Hz. Zeyneb (s.a) diktatörün içi boş putunu kıran İbrahim'in (a.s) elidir. Allah'a olan derin iman ve bağlılığı ile zalim Yezit hükümetinin ihtişam ve kudretini hiçe saymış, korkunun kalbine uğramasına izin vermeden, hutbeleri ile Yezit'in sarayının temellerini sallamıştır.

 

Küfe, şam ve Medine'de insanlara hitaben okuduğu hutbelerinden endişelenen Medine valisi Yezide bir mektup yazarak şöyle demişti: "Onun halk içerisindeki varlığı halkın yönetime karşı isyana etmesine sebep olabilir. O, basiretli, akıllı ve hitabesi güçlü bir kadındır…"

 

Kerbela'nın sefiri olan Hz. Zeyneb'in (s.a) kutlu doğum günü münasebeti ile, başta sahibimiz ve mevlamız Hz. Mehdi'ye (a.f), Veliyyi Emri Müslimin'e, Müçtehitlerimize ve tüm Ehlibeyt âşıklarına tebrik arz ediyoruz.

 

Allah' selamı, sözleriyle adaletsizliğin temelini sarsan Hz. Zeyneb'e  (s.a), sözleri ve amelleri ile Hz. Zeyneb'i (s.a) olgu kabul eden Hüseyni cesaret ve Zeynebi iffet sahibi kadınlara olsun.

 

 

Ehlibeyt Alimleri Derneği

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler