07 Temmuz 2020 Salı Saat:
17:43
12-10-2016
  

Iğdır'da Binler Kerbela Şehitlerine Ağladı

Hz.Hüseyn'in kıyamı, birliğin beraberliğin simgesidir..

Facebook da Paylaş
 
Hz Hüseyin'in (a.s) ve yaranının Kerbela’da şehit edilmesinin 1377. yıldönümü olan Aşura günü, binlerce insanın katılımıyla Zübeyde Hanım Bulvarında anıldı.
 
Iğdır Ehlibeyt Âlimler Derneği'nin organize ettiği Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman ve Emniyet Müdürü Yüksel Babal'ın da katıldığı anma programı için sabahın erken saatlerinde binlerce Hz. Hüseyin'i (a.s) aşığı Zübeyde Hanım Bulvarına akın etti.
 
Program Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Ardından kısa bir konuşma yapan Iğdır Ehlibeyt Âlimler Derneği Başkanı Behlül Salmanlı:
 
"Kerbela'da kuruyan İslam ağacını kanlarıyla sulayan Hz. Hüseyin'i ve yakınlarının yasını tutmak için buradayız. Hz.Hüseyn'in kıyamı, birlik ve beraberliğin simgesidir. Eğer Müslümanlar Hz. Hüseyn'in kıyamı etrafında toplansalar ve Hz. Hüseyn'in kıyamını anlasalar dünyada ne IŞİD ne de başka bir örgüt kalırdı. Hz. Hüseyin (a.s) birlik ve beraberlik demektir." dedi. 
 
Programa katılan Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman ise yaptığı konuşmada:
 
"Bugün mazlumun ve merhametin sesi olan Hz. Hüseyin'in şehit olduğu gündür. Bundan dolayı hepinize başsağlığı diliyorum. Şunu bilmenizi istiyorum ki devletin temsilcisi olarak, Iğdır valisi olarak sizlerin acısını paylaşıyoruz. Çünkü bu acı hepimizin ortak acısıdır. Bu acıyı hepimiz yüreğimizde hissetmeliyiz. Bu acı bize dersler vermeli. Bu acı, bugün dünyayı içinde bulunduğu bu kaostan, Müslüman alemini içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarmaya vesile olmalıdır. Bizi kaostan kurtarmalıdır." ifadelerini kullandı. 
 
Anma merasimi okunan mersiye ve tiyatro gösterisinin ardından son buldu.
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler