17 Ekim 2019 Perşembe Saat:
18:44
26-08-2018
  

Iğdır'da Görkemli Gadir-i Hum Programı + FOTO

Türkiye genelinde Gadir-i Hum Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (saa) hicretin onuncu yılında Veda Haccı dönüşü Gadir-i Hum adlı beldede İlahi emir gereği Hazreti Ali’ye (as) sunduğu kendisinden sonra İslam Ümmetinin liderliği olarak bilinen Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla başta Iğdır olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde yaşayan Ehl-i Beyt dostları tarafından anma programları düzenlenmeye başlandı.


Iğdır Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği tarafından düzenlenen programa ise ilgi bir hayli fazlaydı.

 

Gadir-i Hum Bayram Programı değerli Ehl-i Beyt Âlimi Arif Taşdemir Hocamızın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Açılış konuşmasında kürsüye davet edilen Iğdır Ehl-i Beyt Âlimleri Dernek Başkanı Veli Beder Hoca katılımcıları selamladıktan sonra Veda Haccı’nın İslam tarihi ve günümüzdeki önemi konusunda güzel bir konuşma yaptı.

 

Açılış konuşmasının ardından ünlü Ehl-i Beyt Meddahı Üstad Şerebyani okuduğu ilahi ve bu özel güne özgü şiirleri ile katılımcılara oldukça keyifli anlar yaşattı.

 

Meddah Şerebyani’nin ardından kürsüye gelen değerli Ehl-i Beyt Âlimimiz Hacı Mehdi Hoca da günün anlam ve önemine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Güney Azerbaycan Eyaleti Bölge Temsilcisi olan Tebriz Cuma İmamı Seyyid Muhammed Ali al-i Haşim de güne özel yaptığı konuşmasında: ‘Allah Resulünün en ağır iki emanetinden birisi olan o değerli Ehl-i Beyt’ine sevgi ve mahabbetle sarılmak zorundayız. Onlar, biz Müslümanları ortak paydası ve imanın anahtarlarıdır.’ diye konuştu.

 

Tebriz Cuma İmamı Seyyid Ali Haşim: ‘Gadir-i Hum, İslam Âleminin birlikte hareket edebileceği en güvenilir ve en özel günlerden birisidir. İki Kur’an ayeti ile Yüce Allah bu konunun önemine üzerine basa basa vurgu yapmışken; böylesi önemli bir günden gafil olmak Aziz İslam dininin temellerinden gafil olmak demektir.’ dedi ve Müslümanları Allah Resulünün (saa) o günkü yaptığı o değerli ve hikmetlerle dolu konuşmayı tekrar tekrar okumaya davet etti.

 

Konuk konuşmacı Seyyid Ali Haşim’in ardından ise tekrar Üstad Şerebyani kürsüye geldi ve okuduğu dualar ve katılımcılara sunulan ikramların ardından Iğdır Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği tarafından düzenlenen Gadir-i Hum programı sona erdi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler