19 Ocak 2019 Cumartesi Saat:
18:52
12-02-2018
  

Iğdır'dan Uzanan Yardım Eli + FOTO

"Kendileri, ona duydukları sevgiye rağmen yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." (İnsan/8)

Facebook da Paylaş

 

 

 

Yurdumuzun güzel şehirlerinden birisi olan Iğdır'da, gençler kolları sıvamış ve yardıma ihtiyacı olan kimseler için yollara koyulmuşlardı. Sokak sokak, köy köy dolaşıp hayırseverlerin yardımlarını muhtaçlara ulaştırıp, onların yüzündeki mutluluğu görmek onların en büyük huzuru oluyordu.

 

'Aslında 2010 yılında birkaç arkadaşımızla bir araya gelerek iki ailenin akşam yemeğini karşılamayla başlamıştı bu kutlu serüven...' diyordu Fatih Kahramani ve kurdukları 'Hel Eta Yardım Gönüllüleri' kurumu hakkında sözlerine şöyle devam ediyordu:

 

"Bu şekilde başlayan iyilik hareketimiz sonraları bu durumdan haberdar olan kardeşlerimizle Ramazan Ayı kumanyalarının hazırlanması ve Kurban Bayramı'nda kesilen kurban etlerinin dağıtılması ile uzun vadeye yayabileceğimiz bir proje olarak kalplerimizde ve zihinlerimizde yer etti. İşte bu şekilde bu projelerin ardından hem talebin, hem de katılımın fazla olması nedeniyle yardımlarımızı ayda bir olmak üzere birkaç aile ile başlatmış olduk."

 

Sosyal Medya'nın yardımlar konusunda gücünden de bahseden Fatih Kahramani konu hakkında şunları söyledi:

 

"Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram sosyal paylaşım sitelerinin baskın olduğu sosyal medya ağları, insanların artık vazgeçemeyecekleri sanal ortamlar. Bu ortamlarda paylaşılan her şeyin direk hedef kitleye ulaşma potansiyeli olduğunu düşünürseniz, bu noktada bir strateji geliştirmek zorundaydık ve yardım çalışmalarımızı sosyal medya aracılığı ile yayınlayarak hem yardım edeni, hem de yardım edilecek kimseleri bir platformda toplamaya çalıştık. Bağışta bulunan kimselerin yardımlarıyla alınan malzemeleri yayınlayarak hem yardım edenlerin güvenini kazanmayı hem de diğer kardeşlerimizi bu güzel işe tevsik etmeyi nispeten de olsa başardık."

 

Peki, şimdi  'Hel Eta Yardım Gönüllüleri' oluşumu neler yapıyor dersek nasıl bir cevap verirsiniz sorusuna da şöyle yanıt veriyordu:

 

"Yaşadığımız bu topraklarda gücümüz nispetinde elimizle, malımızla, dilimizle ve dualarımızla mazlumdan ve muhtaçtan yana olmayı hedefledik ve bu şekilde iki aile ile başladığımız bu iyilik hareketi, halkımızın da desteğiyle önceleri yaklaşık 50 aileye ve çok şükür kısa bir süre sonra ise aylık 100 aileye ulaşmayı başardı. Artık düzenli olarak Iğdır merkez ve çevre köylerde tespit ettiğimiz ailelerimize her ay elimizden geldiğince gıda kumanyası hazırlıyor ve ulaştırıyoruz. 2016 yılında bu hareketin büyümesi ve insanların desteğinin çoğalması ile dernekleşme kararı aldık. Hel Eta Derneği'nin kurulmasından sonra aile sayımızı 150'ye çıkardık. Bununla birlikte halk ve ihtiyaç sahibi kimseler arasında köprü oluşumunu da tamamlamış olduk."

 

Yardıma muhtaç ailelere gıda yardımı dışında yaptığınız başka faaliyetler var mı sorumuza ise Fatih Kahramani şöyle cevap veriyordu:

 

"Gıda kumanyaları dışında kış aylarında ihtiyaç sahibi öğrencilerimize mont ve bot yardımı zaruri gördüğümüz yardımların başında gelmekte. Bunun dışında özellikle Gadir-i Hum Bayramı'nda ihsan yemeği ve Aşura Günü azadarlara ihsan çalışmalarımız da halkımızın destekleriyle olmakta. Öte yandan her yıl Erbain'de ise Iraklı Türkmen kardeşlerimiz için kıyafet yardımı çalışmalarımız da olmaktadır."

 

Peki, son olarak yardımda bulunmak isteyenlere bir mesajınız var mı?

 

"Ülke olarak tüketim seviyesi oldukça yüksek bir ülkeyiz ve bu şekilde ihtiyacımız dışında olan şeyleri evlerimize yığıyor ve eskilerini ise genelde evlerin bodrumlarında ya da farklı yerlerde tutuyoruz.

 

Buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi gibi eşyalar için yapılan eskisini getir yenisini götür kampanyalarının çoğunda eski eşya getirmeden de indirim yapılıyor. Çalışır durumda olanları yardım kurumlarına bağışlayabilirsiniz. Hemen hemen bütün kurumlar kitap bağışı da kabul ediyor. Okuduğunuz ve bir daha bakmayacağınız kitapları da vererek hem kütüphanenizde yeni kitaplara yer açmış olursunuz hem de ihtiyacı olanlara kitap hediye etmiş olursunuz. Her çeşit eşyayı bağışlayabilirsiniz. Yastık, yorgan, tül, battaniye, masa örtüsü, tabak-çanak, VCD, bilgisayar gibi aklınıza gelen her şey bir başkasının işine yarayabilir."

 

Hel Eta Yardım Gönüllüleri ile iletişime geçmek için:

 

Mehmet Fatih Kahramani

05442753776 / 0537 045 0580

 

Gökalp Erkut

0543 209 99 09

 

http://www.heletayardim.com

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler