18 Nisan 2021 Pazar Saat:
02:52
12-09-2019
  

Iğdır Günışığı Derneği'nden Basın Bildirisi

IĞDIR İMAM HÜSEYİN’İN YASINI TUTUYOR

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

BASIN BİLDİRİSİ

 

 

MUHARREM AYI ETKİNLİKLERİ, AŞURA ÇADIRI HAKKINDA DEĞERLENDİRME VE TEŞEKKÜR

 

Bu yıl Iğdır Günışığı Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak; Iğdır Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği ile birlikte 15’incisini düzenlediğimiz Muharrem Ayı ve Aşura Çadırı etkinlikleri beklenilenin çok üzerinde ilgi ve başarı ile yapıldı.


Dernek üyelerimiz Muharrem ayının yaklaşmasına haftalar kala toplanarak iş bölümü yapmış ve her bir üyenin görev alanını belirleyerek matem ayına hazırlıklı olarak girilmiştir.


Şehrimizin girişinden çıkışına kadar ana cadde ve sokaklar en büyük matemi temsil eden ve anlatan büyük siyah bezlerle, afişlerle, İmam Hüseyn’in (a.s) mazlumiyetini ve Kerbela’daki zulmü anlatan resim, vecize ve sözlerle donatıldı.

 

Muharrem Ayı'nın girdiğimiz 01 Eylül 2019 Pazar gününde “Kerbela’dan Bir Esinti Aşura Çadırı” adlı matem çadırımız artık faaliyette idi. Her zamanki gibi Kerbela Sahnesi en başköşede yerini aldı.

 

Bu yıl Kerbela’nın Alemdarı ve vefanın sembolü Hz. Ebulfezl’in susuz küçük kızların su istemeleri konusundaki çaresizliği ve sonucunda şehadet anında mevlası İmam Hüseyin’in baş ucuna gelerek vedalaşmaları, İmam Hüseyin'in savaş anında kıyamının, amacının dini ihya etmek olduğunu göstermesi ve namaz için savaşa ara verdikleri sırada oklanması, Hz. Ali Asgar’ın oklanması ve şehadeti, Hz. Rukayye’nin kamçılanması anları sahnelenmişti.

 

Kitap ve materyallerin satıldığı bölüm ilgi odağı idi. Aşura çadırının oturma ve sohbet bölümleri, Kerbela’da olan olayların konu edildiği film ve materyallerin gösterildiği televizyon ve sinevizyon izleme bölümleri ve yine İmam Hüseyin’in (a.s) makamı hiç boş kalmadı.

 

Her gün sabah erken saatlerden başlayarak çay ikramı, ihsan yemekleri ve çorba ihsanı Hüseyin sevdalısı kadirşinas halkımız tarafından dağıtılıyordu. Ziyaretçiler her gece saat 24.00'de kadar görevlilerin ikazına rağmen çadır’da oturup yas tutuyorlardı. Çadır’ın önü akşamları desteler tarafından hiç boş bırakılmadı. Desteler sırasıyla noha deyip, sine vurdular, mersiyeler okundu.

 

Çadırımızda Caferi camiasının ve Iğdır’ın dini kanaat önderi Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Başkanı ve Merkez Hacı Hacer Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Veli BEDER, Merkez Hacı Hacer Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Zeki TÜMAY ve Iğdır Merkez İmam Ali Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Yahya KAMACI ve Iğdır Merkez Alikamerli Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Musa ADA, Karakoyunlu ilçesi Merkez Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Kazım ŞIKTAŞ akşamları Kerbela olayının amaç ve felsefesi ile günümüze etkilerini konu alan çok faydalı ve dikkatle dinlenen sohbetler yaptı. Kacer Doğanşalı Köyü Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Ali Rıza BOZAN mest eden sesi ile mersiyeler okudu.

 

Çadırımızı başta Hüseyin aşığı Iğdır Halkı olmak üzere Sn. Valimiz Enver ÜNLÜ, Milliyetçi Hareket Partisi Iğdır Milletvekili Sn. Yaşar KARADAĞ, Sn. Iğdır Belediye Başkanı Yaşar AKKUŞ, Iğdır Üniversitesi rektörü Sn. Mehmet Hakkı ALMA, İl Sağlık Müdürü Dr. Alpaslan EROL, Melekli Belediye Başkanı Sn. Eray COŞAR, Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Sn. Reşit İLHAN, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sn. Ersoy İÇER, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Sn. Özcan ZORMEN, Çok kıymetli Ehl-i Beyt alimlerimiz, Askeri Erkan, Emniyet mensupları, Hakim ve Savcılar, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Daire müdürleri, Iğdır Üniversitesi öğretim üyeleri, TBMM’de grubu olan yada olmayan siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatları, Belediye Başkan yardımcıları, Belediye ve il genel meclisi üyeleri, ve halkımız ziyaret ettiler. Bu faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirildiler.

 

Bu eza günlerinde bizlerle ve halkımızla beraber olup hüzün ve yasımızı paylaştıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

 

Tasua günü akşam Ehl-i Beyt sevdalısı ve İmam Hüseyin (a.s) aşığı halkımız Belediye Meydanı'na akın etti. Şehir ve köylerden ellerinde meşaleler ile tüm desteler meydanda hazır oldular. Çadırın etrafını 30.000 kişiden fazla Hüseyin (a.s) aşığı ezadarları adeta kucaklamıştı. İmamlarına Lebbeyk!!! diyorlardı. Bütün herkes tek yürek sine vurdu, nohalar okuyup imamlarını yad ettiler. Akşam saat 16:00'dan itibaren meydanda toplanan kalabalık gece 12.00'de dağıldı.

 

Muharremin 1. gününden Tasua günü akşama kadar program sunumu derneğimizin emektarları Sermeddah Yasin KARADUMAN, Sermeddah Süphan AL ve Sermeddah  Kadir AKSU tarafından yapıldı. Deste düzenleri ve sinezenler Sermeddah Kadir AKSU ve Sermeddah Süphan AL tarafından yapıldı.

 

Tasua günü Iğdır Günışığı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Serdar ARAT yaptığı açılış konuşmasında;

İmam Hüseyn’in (a.s) insanlık önderi olduğunu ve onu sevmenin Kur’an-ı Kerim’in Şura suresi gereği farz olduğunu söyledi. ARAT konuşmasına devamla;

 

“Bugün Iğdır halkının gerçekten imamlarının yasını tuttuklarını gösterdikleri için teşekkür ettiğini, zira o gün imamın tüm ışıkları söndürttüğünü ve ashabın imamı 72 kişi ile yalnız bıraktığını, bugün ise binlerce kişinin meydana meşalelerle geldiğini, İmamı yalnız bırakmadılar. Hiçbir hareket kaynağını imam Hüseynin felsefesinden almadığı taktirde başarıya ulaşamaz. Bu yıl ki program temasının AŞURE değil AŞURA, BAYRAM değil MATEM olduğunu belirtti.”

 

Programda Caferi camiasının ve Iğdır’ın dini kanaat önderi Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Başkanı ve Merkez Hacı Hacer Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Veli BEDER'in yaptığı açılış konuşmasında halkımızın yas programına fedakarca katılımına dikkat çekerek, bu programların birlik ve beraberliğimizi sağladığını belirttti. Ayrıca Ehl-i Beyt ve Kur'an-ı Kerim'in ilişkisini anlattı.


Programda konuşan Iğdır Merkez İmam Ali Camii Hocası Hüccetü'l İslam Şeyh Yahya KAMACI Kerbela kıyamının felsefesini anlattı.


Derneğimiz Kadın kolları tarafından hazırlanan tiyatro gösterisinde Hz. Ebulfezin çocukluğundan şehadetine vefasının serüveni sergilenerek büyük beğeni topladı.


Aşura günü akşam Şam-ı Gariban Çadırımızda yapıldı. Yanmış çadırlar ve mumlarla İmam Hüseyin’in şehadeti o akşam yâd edildi. Yine bu akşamda meddahlarımız çadırımızda okudukları Kur'an-ı Kerim ve nohalarla Hüseyin (a.s) ezadarlarını hüzün ve gözyaşına boğdular.


Çadırı tesettürlüsü tesettürsüzü, Şii olanı Ehl-i Sünnet olanı, Alevi olanı, kadını, erkeği, Azeri Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Terekeme’si, Balkan Göçmen’i, Ahıskalı’sı kısacası toplumun tüm katmanları ziyaret etmiş ve İmam Hüseyin (a.s) ezadarlığına ortak olmuştur. Bu birliktelik, aynı duyguları paylaşma ve aynı hedefe bakma arzusu hiçbir şeyle sağlanamaz. İmam Hüseyin sevgisi ve ezadarlığı başka hiçbir şekilde halkımızı bu şekilde bir araya getirip kaynaştıramaz.


Yine etkinliğimizin düzenli güven ve huzur içerisinde geçmesini sağlayan ve her türlü destekte bulunan başta sayın valimiz Sn. Enver ÜNLÜ ve Valilik teşkilatına, Belediye Başkanı Sn. Yaşar AKKUŞ ve Belediye teşkilatına, İl Emniyet müdürü Sn. Hüseyin GÖLLÜCE, Emniyet Şube Müdürleri ve tüm Emniyet Teşkilatına, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Alpaslan EROL ve İl Sağlık Müdürlüğü teşkilatına ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlara, maddi ve manevi katkıları ile bizlere destek olan işadamlarımıza ve halkımıza teşekkür ederiz.

 

 

 

Iğdır Günışığı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

Serdar ARAT

11.09.2019

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler