21 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
09:43
22-12-2015
  

İhtilaflar, Deprem Gibidir; Yok Eder!

İnsanların arasındaki ihtilafı gideren kimse Allah yolunda cihat etmiş gibidir...

Facebook da Paylaş


Gülistan Eyaleti Ehlisünnet âlimlerini kabul eden Ayetullah Mekarim Şirazi, 'İslam düşmanları, tüm güçleriyle Müslümanlar arasında fitneciliği körüklemek için çalışıyorlar. Bugün Suriye, Irak ve bazı ülkelerde yaşanan acı gerçekler bunun sonucudur. Onlar Müslümanları birbirine düşürüyor daha sonra büyük bir keyifle bunu izliyor' ifadelerini kullandı.

Ayetullah Mekarim Şirazi sölzerine şöyle devam etti:

"İhtilafların yarattığı puslu hava, işgalci İsrail'in rahat nefes almasına sebep oldu. Bu nedenle biz 'çatışmalara yol açacak her türlü ihtilaftan kaçının' minvalinde fetva verdik. Bu fetvayı El-Ezher Şeyhine de gönderdik ve başkalarının hakaret edilmemesi gerektiğini vurguladık.

Bugün bazı televizyon kanallarında sürekli Ehlisünnetin kutsallarına, âlimlerine ve değerlerine söhakaret edilmektedir. Aynı yayın politikası ile yayın yapan bazı televizyon kanalları ise Şia’nın kutsallarına hakaret etmektedir. Her ikisi de düşman tarafından finanse edilmektedir. Çünkü ikisinin de amacı ortaktır: Ümmet içinde mezhepçilik fitnesini körüklemek ve gönüllerdeki sevgiyi nefrete dönüştürmek.

Bir İngiliz siyasetçi açıkça şunu ifade etmiştir, 'Müslümanlar arasında üç şey olduğu müddetçe biz tehlikedeyiz. Kâbe Müslümanların arasında oldukça İslam peygamberinin ismi her tarafa yankılandıkça ve Kur’an-ı Kerim Müslümanların arasında oldukça biz tehlikedeyiz. Ben Kur’an’ı yakmanızı, Kâbe’yi yıkmanızı ve Peygamberin adını kulaklardan silmenizi istiyorum.'

Hindistan, İngiliz sömürgesi altındayken İngilizler, ülke halkını dinler ve inançlar arasında ayrımcılığa sürükleyen girişimlerde bulundu. Hindistanlılar her gün yeni bir bahaneyle birbirleriyle savaştı ve İngilizler kolaylıkla Hindistan'a hükmetmeye başladı.

Peygamber Efendimiz'den (s.a.a) şöyle bir hadis nakledilir;

- İnsanların arasındaki ihtilafı gideren ve onların arasında barış sağlayan kimse Allah yolunda cihat etmiş gibidir.

Cihat, İslam'ın azametini korumaktır ve ihtilafları bertaraf etmekte İslam'ın azametinin korunmasına yöneliktir. İnsanların arasında barış sağlayan kişi yaptığı ıslah hareketi ile İslam’ın azametine vesile olmaktadır. Yani her iki amelin de felsefesi aynıdır.

Müslümanlar arasındaki ihtilaflar, Müslümanları yok oluşa sürükleyen bir deprem veya her şeyi küle çeviren bir yıldırım gibidir."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler