08 Temmuz 2020 Çarşamba Saat:
12:38
24-02-2016
  

İlham Aliyev'den İran Ziyareti

Tahran-Bakü arasında 10'u aşkın işbirliği anlaşmasının imzalandı

Facebook da Paylaş

Pres tv'nin haberinde: Azerbaycan Cumhurbaşkanı, İslam İnkılabı Rehberi ile bir araya geldi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, dün Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i kabul ettiği görüşmede, iki milletin dini ve mezhebi bağları başta olmak üzere İran ve Azerbaycan’ın birçok ortak noktası ve iyi siyasi ilişkilerine işaretle, İslam öğretilerini yayma ve dini değerlere saygı göstermenin tehditlere karşı halk desteğini sağlayacağını belirtti.


Ayetullah Hamanei, İslam Cumhuriyeti’nin Azerbaycan halkına kardeşlik çerçevesinde ve dostluk ve komşuluğun ötesinde baktığını beyan ederek, Azerbaycan halkının huzur, güvenliği ve siyasi istikrarının kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

 

İslam İnkılabı Rehberi, tekfirci grupların fitneciliğine karşı İslami faaliyetlerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti, Azerbaycan’ın dini açıdan derin köke sahip ve büyük din adamlarının çıktığı bir bölge olduğunu hatırlattı, Azerbaycan halkının de uyanık bir halk olduğuna vurgu yaptı.


Aliyev’in iki ülkeye yönelik birçok tehdidin aynı kaynaktan geldiğine dair sözlerini teyit eden İslam İnkılabı Rehberi, İslam ve Şiilik öğretilerini yaymanın tehdit ve sorunlar karşısında Allah’ın yardımı ve Ehl-i Beyt’in –as- teveccühünü sağlayacağını ifade etti.


Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin da katıldığı bu görüşme Aliyev, Tahran-Bakü’nün yakın ilişkilerine işaretle, Tahran’daki görüşmelerini çok önemli ve yapıcı olarak niteledi, ortak din, kültür ve tarihin İran ve Azerbaycan arasında derin bağ oluşturduğunu belirtti.


Tahran-Bakü arasında 10'u aşkın işbirliği anlaşmasının imzalandığına dikkat çeken Aliyev, ikili ilişkileri kardeşçe ve mükemmel olarak niteledi.

 

Tahran ve Bakü’nün uluslararası konularda hemfikir olduğunu hatırlan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İran’ın dünya güvenliği ve istikrarında çok önemli rol ifa ettiğini, İran’ın güvenliğini kendi güvenliği gibi gördüklerini ifade etti. Aliyev, İslam karşıtı hareketlerini kınayarak, İslam ve Şiiliği Azerbaycan halkının sevdiğini bildirdi.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler