23 Nisan 2019 Salı Saat:
05:20
10-09-2018
  

İmam Ali Türbesindeki Sanatsal Güzellikler + FOTO

"Ben ilmin şehriyim Ali de onun kapısıdır. Allah şöyle buyurdu: 'Evlere kapılarından girin.' (Bakara/185) O halde kim ilim istiyorsa ona kapısından girsin."

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Hz. Ali'nin hayatta olduğu süre gibi şehadetinden sonraki dönemler de bir hayli çalkantılı olmuştur. İmam Ali'nin Allah Teala ve Yüce İslam Peygamberi (saa) yanındaki değer ve konumu bir türlü hazmedemeyenler hayatında olduğu gibi şehadetinden sonra da ona saldırmışlardır.

 

Emirilmümin’in Hz. Ali’nin (a.s) çocukları İmam Hasan, İmam Hüseyin ve Muhammed b. Hanifiyye, Abdullah ibn-i Cafer’le birlikte gece vakti şimdiki Necef denen yerde İmam'ı toprağa veridiler ve kabri gizlediler. Çünkü Emeviler ve Hariciler eğer Hz. Ali’nin (a.s) kabri şeriflerinin yerini bilecek olsaydılar naaşını kabirden çıkarıp saygısızlık yapacaklardı kesindi.

 

İmam Ali’nin (a.s) kabrinin yerini yalnızca çocukları ve has yârânları bilmekteydi. İmam Cafer Sadık (a.s) Abbasi halifelerinden Mansur’un zamanında 753. yılda ilk kez Hz. Ali’nin (a.s) kabri şeriflerinin yerini açıklayarak Necef’teki kabrin yerini göstermiştir.

 

Mabet ilk olarak Büveyhoğulları hükümdarı Adudüddevle veya Fena Hüsrev tarafından 977 yılında Hz. Ali'nin mezarı üzerine inşa ettirilmiştir. Türbe zamanla tahrip olduktan sonra Selçuklu hükümdarı I. Melikşah tarafından 1086 yılında yeniden inşa edilip, 1500 yılından sonra bir daha Safevi Şahı I. İsmail tarafından bir daha yapılmıştır. Daha sonraki yıllarda hem Osmanlı hem de Safavi şah ve padişahları çeşitli ekleme ve görsel güzellik katan çalışmalar için emirler vermiştir.

 

Körfez savaşı sonrası Irak'ta meydana gelen çatışmalar süresince Irak'ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in emrindeki Cumhuriyet Muhafızları hükümet muhalifi Şiî'leri türbede kıstırdıktan sonra bu kutsal mekana saldırmış ve türbeye sığınmış olan birçok müslümanı öldürdükten sonra türbeye önemli ölçüde zarar vermiştir. 

 

Bugün İslam coğrafyası içerisinde bulunan birçok dini yapıdan daha ihtişamlı ve heybetli duran İmam Ali'nin mübarek haremleri üzerine birçok sanatsal araştırma yapılmş ve bu konuda birbirinden değerli eserler ortaya konulmuştur.

 

Ehlader Araştırma Bölümü olarak siz değerli okurlarımıza Hz. Ali türbesi içerisinde yer alan birbirinden güzel çinileri sunmak istiyoruz:

 

Necef ile ilgili daha önce hazırladığımız "Hz. Ali Türbesinde Türk İzleri" adlı makalemize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.ehlibeytalimleri.com/hz-ali-turbesinde-turk-izleri_d11568.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler