26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
08:37
04-02-2013
  

İmam Humeyni (r.a) Fransa'da Yaşadığı Evde Anıldı

İran devriminin 34. Yıldönümü, Fransa'nın Neuphles les Chateaux şehrinde İmam Humeyni'nin yaşadığı evde düzenlenen programla kutlandı.

Facebook da Paylaş 

El-Kadir Derneği, El-Murtaza derneği ve İran İslam Cumhuriyeti tarafından İmam Humeyn'in Fransa`da sürgün hayatında kaldığı evde düzenlenen programla devrimin 34. yıldönümü kutlandı.

İmam Humeyni'nin Fransa'da sürgünde olduğu evde düzenlen program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sunucunun gelen misafirleri selamlamasıyla program devam etti. Sonrasında El-Kadir ve El-Murteza öğrencileri İmam Humeyni üzerine yazılmış Fransızca ve Farsça, marşlar okudular.

Marşlardan sonra günün anlamı ve önemini anlatamk için kürsüye El-Kadir Camisi hocası, konuşmasına İran İslam Devriminin 34. yıldönümünü kutlayarak başladı.

Konuşmasını İmam Humeyni'nin hayatını anlatarak sürdüren cami hocası, "Buraya gelemeden önce birisi bana imam Humeyni'yi anlatmamı istemişti, bugün az da olsa benim gibi küçük birisi büyük bir insanı anlatmaya çalışacak. O büyük insanın ismi İmam Humeyni idi. O ki 1902 doğmuştu, fakir bir ailede dünyaya gelmişti. Ailesi finansal durumu fakirdi ama insanlık açısından zengindi, onun için onun ismi Ruhullah El-Musavi El-Humeyni'di. O Hz. Muhammed'in (s.a.v) soyundan geliyordu o İmam Musa el-Kâzım`ın soyundan geliryodu, onun için ismi El-Musavi'di.

İmam gençliğini yetim olarak geçirmişti çünkü babası düzenlenen bir suikastta şehit edilmişti. İmam ağabeyinin yanında büyüdü. 1927 dindar bir profosör oldu.

Gençliğinde beni bir ülkede tutukladılar, bana İmamla tanıştın mı dediler. Ben de gülümseyerek evet dedim sonrasında komiser bana onunla nerede tanıştın Paris'te mi yoksa İran'da mı diye sordu. Ben ona hayır onu ben Paris'te veya İran'da onunla tanışmadım, ben onunla yazdığı kitaplarla tanıştım dedim.

1956 imam çok büyük bir kişiliğe sahip olmuştu. İmam felsefeyi öğreniyordu. O zaman da İmam Fransızcayı öğrenmek istedi. Daha sürgün edilmemişti, nedeniyse İmam Fransız yazar Victor Hugo'nun Sefiller adlı kitabını farsça okumuştu ama İmam bu kitabın orginal yani Fransızca versiyonunu okumak istiyordu. Sizin gönül verdiğiniz İmam böyle birisiydi işte" dedi.

İmam Humeyni'nin sürgün hayatına da değinen cami hocası, konuşmasını şöyle sürdürdü: "4 Haziran1963 İran`da bazı olaylar oldu, şah tarafından onlarca kişi öldürüldü, İmam o zaman şah bu olayları kendi canını vererek karşılığını verecektir demişti. Bu sözden sonra İmam sürgün edildi. İmam 14 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadı önce Türkiye ve en son Fransa'ya Neuphle le Chateau`ya sürgün edildi.

İmamın düşüncesini değişik bakışlardan ele alabiliriz Fransız yazarlar Foucault ve Jean Palu Sartres İmamın hayranıdılar. Sartres, "Ben ateistim ama bir gün dinimi değiştirirsem Ali şeriati'nin, şiilerin İmam Humeyni'nin dinini seçerim" demişti.

1978'de Fransa'ya geldi, Fransa devleti onu sürgün etmek istedi, ama o Fransa'da kaldı. Fransızlar, Tunuslu, Faslı, Cezayirli ve Mısırlı müslümanlar onu burada bu bahçede ziyaret etmeye geldiler.

Konuşmama son veririken İmam Humeyni'nin vasiyetini dile getireceğim; İmam bizden Müslümanların birlik olmasını istedi. Yaşasın İslam, yaşasın İran İslam Cumhuriyeti ve yaşasın İslam davası için çalışanlara ve yaşasın İmamın yolunda gidenlere."

İran büyükelçisi ve Ayetullah Kummi programa katıldılar


Gelen misafirleri selamlayan büyükelçi, sonrasında Arap baharı ve Suriye'deki olaylara değinerek, Müslümanların büyük güçlerin ve Siyonistlerin oynadığı oyunlara kanmamaları gerektiğini belirtti.

Daha sonra sözü alan Ayetullah Kummi yaptığı Farsça konuşmada, imamın hayatında kesitler anlattı ve marşaları okuyan bütün gençlere bizzat İmam Humeyni`nin ellerini sürdüğü atkıları hediye edeceğini söyledi. Program Ayetullah Kummi`nin konuşmasıyla son buldu.

Mikrofonlarımıza konuşan El-Kadir Derneği başkan yardımcısı Rabah şerif, derneklerinde kültürel ve İslami çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, "Bu hafta çok önemli bir haftaydı, İran İslam Cumhuriyetinin 34 yıldönümüydü. Her sene olduğu gibi yine burada İmamın yaşadığı yerde İran İslam Cumhuriyetinin yıldönümünü kutluyoruz, bu sene katılım biraz daha yoğundu.


şimdiki gençler imamı tanımıyor, bizim yani anne, baba, derneklerin ve önemli kişilerin gençlerimize imamın hayatını ve düşüncelerini anlatmamız lazım.

Son olarak Müslüman kardeşlerim ve bacılarımın böyle önemli bir günde İmam Humeyni'nin kişiliğini ve düşüncelerini araştırmaları istiyorum çünkü bence Hz.Muhammed ve Ehli Beyt'ten sonra Müslümanların tanıdığı en önemli kişilik imam Humeyni'dir" dedi.

Programdan sonra gelen misafirlere ikramda bulunuldu.

 

 

(Enes Suiçer - İLKHA)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler