23 Haziran 2018 Cumartesi Saat:
09:04
19-01-2017
  

İmam Humeyni ve Nevvab Safevi

Büyük İslam Şehidi Seyyid Mücteba Nevvab Safevi

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Bağdat Paktı, İngiltere ve Büyük Şeytan Amerika'nın girişimiyle oluşturulan, 1955-1979 yılları arasında Yakın ve Ortadoğu ülkelerini birleştiren askeri-siyasi bloğun adıydı. Örgütün üyeleri ise İngiltere, Türkiye, İran, Irak ve Pakistan idi. Daha sonra CENTO olarak adı değiştirilen Bağdat Paktı'nın asıl hedefi Sovyetler'in bölgedeki hâkimiyetini kısıtlamak ve Müslüman ülkeleri daha rahat kontrol etmekti.

 

1955 senesiydi. Merhum Şehit Zülkadir, Şehit Nevvab Safevi'nin emri ile dönemin İran başbakanı Hüseyin A’la'yı Irak'a gidip Bağdat Paktı'nı imzalamadan önce, Şah Mescidi basamaklarında silahla vurmak istemiş; ama bu suikast girişimi başarısız olmuştu.

 

Bu olaydan sonra devlet tarafından İslam Fedaîleri Hareketi üyelerinin tutuklanma emri çıkmıştı. Daha sonra da ülke içerisinde tutuklananların idam edileceği söylentileri yayılmaya başladı.

 

Aynı dönemde, Şah da eşi Süreyya ile Hindistan'a tatile gitmişti. O sırada etkin bir grup Ayetullah Burucerdi'ye İslam Fedaîleri ve Nevvab Safevi'nin serbest bırakılması için hükümete baskı yapmasını istiyorlardı. Nittekim Ağa Burucerdi'nin bu yapacak gücü de vardı ama maalesef gözle görülür bir icraatta bulunmadı.

 

Hatta nakledilenlere göre Merhum İmam Humeyni, Ayetullah Burucerdi'ye Nevvab Safevi'nin kurtarılması için bu konuda defalarca ısrar etmiş ama Ağa Burucerdi olup bitenleri görmezlikten gelmeyi tercih etmişti. İmam-ı Rahil de sinirinden başındaki emmamesini fırlatıp atmıştı.

 

Sorumluluk hissiyle İmam Humeyni'nin bizzat kendisi Şah'a mektup yazdı. Ama diğer ulemanın işi ağırdan alması ya da Şah yönetiminden zarar görme kaygıları Nevvab Safevi'nin idamına engel olamadı.

 


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler