23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
00:33
21-08-2017
  

İmam Musa Sadr'ın Şehadeti

İmam Musa Sadr ve beraberindekiler, Kaddafi’nin huzurunda hiçbir insanın tasavvur edemeyeceği şekilde canice öldürüldüler.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

İmam Musa Sadr’ın bu dönemde siyonist rejimin güney Lübnan’a saldırılarına karşı direnmekte büyük etkisi oldu ,Irak’ta sürgünde yaşayan imam Humeyni (ra) ile de yakın ilişkisi bulunuyordu.

 

Lübnanlı Şii Müslümanların önde gelen lideri İmam Musa Sadr, 1978 yılında Libya topraklarında kayboldu ve bu güne kadar izine rastlanmadı. 

 

Elbette konuyla ilgili birçok senaryo ve varsayım ortaya atıldı ama hiç birisi kesinlik kazanmadı. Bunlardan en gerçeğe yakını ise; Muammer Kaddafi hükümetten düştükten sonra Libya Geçici Ulusal Konseyi’nin Arap Birliği’ndeki Temsilcisi Abdumunim el-Huni, bir takım nedenlerden dolayı Kaddafi’nin İmam Musa Sadr ve beraberindekilerin öldürülmesini istediğini belirterek, “Birkaç gün sonra onlar, Kaddafi’nin huzurunda hiçbir insanın tasavvur edemeyeceği şekilde canice öldürüldüler” diyordu.

 

Lübnan haber ajansı genel müdürü Abbas Bedreddin ve şeyh Muhammed Yakup ile birlikte Libya lideri Muammer Kaddafi’nin resmi davetlisi olarak bu ülkeye gelen imam Musa Sadr, libya hükümetinin resmi araçları ile Kaddafi’yi ziyarete giderken kayboldu. Libya hükümeti imam Musa Sadr’ın İtalya’ya geçmek üzere Libya’dan ayrıldığını göstermeye çalışırken daha sonraki geniş araştırmalar imam Musa Sadr’ın asla Libya’dan ayrılmadığını gösterdi ve imam Musa Sadr 30 yıldır Libya’da kayıplara karışmış bulunuyor.

 

Ayetullah imam Musa Sadr, şii müslümanların önde gelen taklit mercii ve büyük fakihlerinden Ayetullah Seyyid Sadreddin Sadr’ın oğlu, haziran 1928 tarihinde İran’ın Kum kentinde dünyaya geldi ve dini derslerin yanı sıra yeni okullarda eğitilen modern dersleri de okudu ve ayrıca dini derslerde yüksek derecelere ermeyi başardı ve ardından Tahran üniversitesi hukuk fakültesinde iktisat bölümüne devam etti ve Kum dini ilimler merkezinde de öğretim üyesi oldu.

 

Ayetullah Musa Sadr 1955 yılında Necef kentine geçti ve aynı yıl bazı yakınlarını ziyaret etmek üzere Lübnan’ı ziyaret etti ve burada Ayetullah Seyyid Abdulhüseyin Şerefeddin tarafından şii toplumun gelecek liderliğine uygun bulundu.

 

İmam Musa Sadr daha sonra 1958 yılında Kum kentine geri döndü ve bazı arkadaşlarının yardımı ile İslam mektebi adlı bir derginin yayınlanma hazırlığını tamamladı ve sonunda aynı yılın son aylarında derginin ilk sayısını çıkardı. İmam Musa Sadr ayrıca Kum kentinde özel bir lise kurmayı da başardı.

 

1959 yılında İmam Musa Sadr, Ayetullah Şerefeddin’in daveti üzerine Lübnanlı şiilerin liderliğini üstlendi ve liderliği boyunca bu topluluğun yaşamında oldukça olumlu etkisi oldu. İmam Musa Sadr kadınlar topluluğu, hayır dernekleri, İslami araştırma ve bir kaç kültürel merkezin kurulmasına öncülük etti.

 

Lübnanlı şiilerin Asya, ortadoğu, Avrupa ve Afrika’da çeşitli ülkelerle ilişkilerini geliştirmek üzere imam Musa Sadr bir çok ülkeyi ziyaret etti ve dini ve siyasi liderlerle görüştü. Bu arada imam Musa Sadr’ın Irak’ta sürgünde yaşayan imam Humeyni (ra) ile de yakın ilişkisi bulunuyordu.

 

İmam Musa Sadr’ın en önemli hareketlerinden biri 1965 yılında Lübnan şiileri yüksek meclisini kurmaktı ki kendisi de bu meclisin liderliğine seçildi.

 

İmam Musa Sadr’ın bu dönemde siyonist rejimin güney Lübnan’a saldırılarına karşı direnmekte büyük etkisi oldu ve bu bağlamda mağdurlar hareketi ve Emel hareketinin kurulmasına ortaklık etti. Oysa o dönemde bir çok Arap lider İsrail rejimine karşı umudunu kaybetmişti ve teslim olmaktan başka bir çare görmüyordu.

 

İmam Musa Sadr Lübnanlı Şiileri, İslam dünyasının siyonist rejimle mücadele sürecinde yepyeni bir tarihi aşamaya taşımış ve işgalci İsrail karşısında en güçlü ve en ciddi teşkilatlanmanın temellerini atabilmiştir.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler