05 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
04:10
15-11-2019
  

İmam Sadık'tan Hayata Yön Veren Tavsiyeler

Bir işe niyetlendiğin zaman sonunu düşünmeni tavsiye ederim...

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 


İmam Cafer-ı Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

* Yüz bin veya daha fazla bir kimsenin yaşadığı bir şehirde, kendisinden daha muttaki biri varsa, o adam bizden değildir ve onun bir üstünlüğü yoktur.

* Hangi aile, başkalarına karşı şefkatli olmak bakımından üzerine düşeni yaparsa, Allah onların rızkını genişletir. Maişetin takdir edilmesi hususunda şefkatli olmak, malın fazla olmasından daha iyidir.

* Şefkat insanın hiçbir zaman aciz kalmamasını sağlar. Nitekim saçıp savurmadan sonra da geride bir şey kalmaz. Allah şefkatlidir, şefkat gösterilmesini sever.

* Bir işe niyetlendiğin zaman sonunu düşünmeni tavsiye ederim. Eğer sonu doğru ise devam et, yanlışsa hemen vazgeç.

* Kesilen bir damar, başa gelen hiçbir musibet veya baş ağrısı ya da bir hastalık yoktur ki, onun nedeni bir günah olmasın. Birçok günahı da Allah affeder.

* Günah, kulun rızkına engel olur.

* Israr edilince küçük günah yoktur. (sürekli yapılan küçük günah, büyük günaha dönüşür.) Tövbe edilince de büyük günah yoktur.

* Marufu emretmek ve münkeri nehyetmek; imkânı olan, kendisinin ve arkadaşlarının canından endişe etmeyen herkese farzdır.

* Bir olayla karşılaşıp ondan ikrah eden/hoşlanmayan kimse, onu hiç görmeyen kimse gibidir. Bir olayı görmeyip de ondan razı olan kimse ise ona tanık olan biri gibidir.

* Yüce Allah her şeyi müminin isteğine bırakmıştır; kendini zelil kılması hariç.

* Bir müminin kendini zelil kılması doğru olmaz. Denildi ki: "Bir mümin kendini nasıl zelil kılar?" Buyurdu ki: Gücünün yetmeyeceği işe kalkışmak suretiyle.

* Bir adam hak bir söz söyler de birileri o sözün gereğini yerine getirirse, mutlaka o sözün gereğini yapan kişi kadar sevap alır. Aynı şekilde sapıkça bir söz söyler de birileri onu yaparsa, mutlaka o sapıklığı işleyen kimsenin günahı kadar günah kazanır.

* Müslümanlar şartlara göre hareket ederler; ama Allah'ın kitabına aykırı şartlar hariç. O şartlara uymaları caiz olmaz.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler