03 Temmuz 2020 Cuma Saat:
22:38

İncil Üzerine

21-07-2019 00:53


 

 

 

 

 

 

 

 

Saat üçe doğru İsa yüksek sesle, "Eli! Eli! Lema şevaktani?" yani, "Tanrım! Tanrım! Beni neden terk ettin?" diye bağırdı.

 

Orada bulunanlardan bazıları bunu işitince; "Bu adam İlyas'ı çağırıyor" dediler.

(Matta/27. Bab/46-47)

 

و نَحوَ السّاعَةِ التّاسِعَةِ صَرَخَ يَسوعُ بصوتٍ عظىمٍ قائلاً: (إيلي، إيلي، لَما شَبَقتَني؟) أيْ: إلهي، إلهي، لماذا ترَكتَني؟

فقَوْمٌ مٌنَ الواقِفينَ هناكَ لَمّا سمِعوا قالوا: (إنَّهُ يُنادي إيليّا)

(انجيل مَتَّي/الباب ٢٧/ ٤٦-٤٧)

 

 

Tahrif edilmiş bu İncil'deki, İsa'nın çarmıha çekilme ve ölme bölümünde bir son haykırış kısmı. Yine diyorum; bizler Hz. İsa Mesih'in (as) çarmıha gerilmediğine ve öldürülmediğine iman ediyoruz. Çarmıha gerilip öldürülen kişinin, ihanet eden havarisi olduğunu ve o gece Allâh'ın büyük bir hikmeti ile Hz. İsa Mesih'e (as) benzetildiğini ve kimsenin onu dinlemeyip kurtulmak için yalan söylüyor diyerek öldürüldüğüne iman ediyoruz.

 

Burada dikkatinizi bir kelimeye çekmek istiyorum.

 

İsa son anında "Eli! Eli!" diye bağırıyor. Hristiyan alimler ve Havariler bunu "Tanrı" olarak çevirse de, orada bulunan Yahudi alimler "İlyas" diyor.

 

Hz. İsa Mesih (as) kendi dili ve kavminin dili Aramice olan bir Peygamber idi. Yani Yahudi Haham ne anlasa Havari de onu anlamalıydı.

 

Ancak, İncil Arapça'ya çevrildiği zaman, Yahudi alimlerin Türkçe karşılığında "İlyas" olarak okuduğumuz şeyi, Arapça "İliyya" olarak okuyoruz. Çünkü Arapça İlyas'ın karşılığı: "إِلْيَاسَ".

 

Yüce kitabımız Kur'ân bu konuda şöyle buyuruyor:

 

"وَإِنَّ إِلْيَاسَ لَمِنْ الْمُرْسَلِينَ"

"Şüphesiz İlyas'da peygamberlerdendi."

Saffat/123

Benim ileri süreceğim tez ise, bir hadis kaynaklıdır.

 

Resûlullah (saa) buyurdu ki:

 

"Ey Ali! Sen her peygamberin yanındaydın ama benim ümmetimde."

 

Emîrû'l-Mûminin Ali (as) Hz. Adem'den beri nuru ile tüm Peygamberlerin yanında idi. Haliyle Hz. İsa Mesih'in de.

 

Belki de bu sözleri Hz. İsa, Romalı askerlerin odaya geleceği ve onu öldürmek için alacağı anda, Ali'nin nurunu etrafında göremediği zaman söyledi ve Allâh da Hz. İsa'yı, hain havarisi içeri daldığı anda katına alarak onu korudu..

 

En iyisini ve doğrusunu Allâh bilir...

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !