08 Temmuz 2020 Çarşamba Saat:
15:02
16-07-2013
  

Indepedent: Yönetmen Azeri Diktatöre Karşı

Rustam İbragimbekov, cumhurbaşkanlık yarışında İlham Aliyev`i yenebilecek mi?

Facebook da Paylaş


Indepedent gazetesi, Azerbaycan`da yaklaşan seçimleri `Yönetmen diktatöre karşı` başlığıyla ele alıp soruyor: "Birinin Oscar`ı var, diğeri Azerbaycan`ı demir yumrukla yönetiyor. Rustam İbragimbekov, cumhurbaşkanlık yarışında İlham Aliyev`i yenebilecek mi?"

Gazete, dünyaca ünlü film yönetmeni Rustam İbragimbekov`un Azerbaycan muhalefetince cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Aliyev`e karşı ortak aday olarak belirlendiğini yazıyor.

74 yaşındaki Oscar`lı yönetmenin daha önce koruması olmadığını ama artık adaylığı sürecinde Bakü`ye gitmeye bile korktuğundan koruma kullanabileceğini yazan Independent, Azerbaycan`da özgürlükler konusunda endişe verici gelişmeler olduğunu aktarıyor.

Yeni bir kanunla sosyal medya Cumhurbaşkanı gibi resmi mercilerin aşağılanmasının hapisle cezalandırılabileceğine dikkat çeken gazete, kendilerine konuşan bir muhalif yazar Emin Milli`nin "bu rejim, Aliyev`in söylediği veya İngiltere ve Amerika`nın iddia ettiği kadar istikrarlı değil" dediğini aktarıyor.

Gazeteye konuşan Milli ayrıca "bu tarihi bir gelişme çünkü son 20 yılda tüm muhalefet böyle bir araya gelmemişti" demiş.

Independent ayrıca ülkenin petrol rezervlerine ilgisi olan Batılı ülkelerin Aliyev iktidarının yolsuzluklarını görmezden geldiğini ama ülkede artık muhalefetin güçlendiğini yazıyor.

 

Doğruhaber

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler