04 Ağustos 2020 Salı Saat:
17:19
06-09-2012
  

İnsan Hakları Örgütünden ABD?ye Suçlama

?ABD, Libyalı muhaliflere işkence yaptı, sonra da Kaddafi?ye teslim etti.?

Facebook da Paylaş

 

 
 
  
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Amerika Birleşik Devletleri'ne Libya suçlaması...
 
Örgüt, Washington'u Kaddafi döneminde Libyalı muhalifleri yakalamakla, Afganistan'da bir kampa götürerek işkence yapmakla, ardından da Kaddafi rejimine teslim etmekle suçladı.
 
Örgüt tarafından yapılan açıklamaya göre, bu suçlamayı destekleyen belgeler, Kaddafi'nin istihbarat şefi Musa Kusa'nın terkedilmiş ofislerinde bulundu.
 
Belgelerde, Libya'da Kaddafi'nin istihbaratının, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA ve İngiliz istihbaratı ile yakın işbirliği içinde olduğu, bazı Ortadoğu ülkelerinin de bu işbirliğine katıldığı belirtiliyor.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü, hazırladığı raporda, Kaddafi rejiminin devrilmesinin ardından serbest bırakılan 14 muhalif ile yaptığı görüşmelere de yer verdi.
 
Libya İslami Mücadele Grubu adlı örgüte mensup bu 14 kişi de, Amerikan istihbaratının kendilerini Moritanya, Pakistan gibi ülkelerde yakaladığını, Afganistan'daki kampta işkenceden geçirdiklerini, ardından da 10'unu Kaddafi güçlerine teslim ettiklerini söyledi.
 
Libya'da dönen muhalifler, Kaddafi güçlerinin de kendilerine işkence yaptığını, ancak bu işkencenin Amerikalıların yaptığı işkenceler kadar vahşi olmadığını belirttiler.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporunu hazırlayan Laura Pitter, Amerika'nın Suriye, Sri Lanka gibi ülkelerde demokrasi çağrısında bulunduğunu, ancak bu gibi olayların Washington'ın güvenilirliğini sarstığını kaydetti.
 
Pitter, raporunun kopyalarını Amerikan yönetimi ve İngiliz hükümetine de gönderdiğini, hala bir cevap alamadığını da bildirdi..
 
trthaber
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler