20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:45
19-10-2016
  

Irak'a Müdahale Tehlikeli Sonuçlar Doğurur!

Suudi Arabistan terörizmi desteklediği farklı söylemlerle itiraf eden bir ülkedir...

Facebook da Paylaş
 
Dün akşam Bağdat'ta düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, "Irak'ta terörün kökü kazınmazsa terör Suudi Arabistan'a kadar uzanacak. Bu nedenle Suudi Arabistan'ın Irak'ta halihazırda yaşananlara mezhepsel bir gözle bakması gerekir" dedi.
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr'e tavsiyede bulunun İbadi "Yapacağınız açıklamalarda birincil kaynaklardan bilgi elde edinmeye gayret gösterin. Irak'ın durumunu bu ülke dışındaki kaynaklardan aldığınız bilgilerle değerlendirmeyi.
 
Suudi Arabistan terörizmi desteklediği farklı söylemlerle itiraf eden bir ülkedir. Suudi vatandaşı olan beş bin intihar bombacısının Irak'ta kendilerini havaya uçurduğunu söyleyen yine Suudi yetkililerdir." ifadelerini kullandı.
 
İbadi beklenen Musul operasyonuyla ilgili ise şunları söyledi: 
 
"Musul'u kurtarmaya yakınız ve IŞİD'i sürpriz bekliyor. Musul vatan kucağına geri dönecek. İki yıl önce IŞİD ile Bağdat çevresinde savaşırken bugün kurtarmak için Musul'un çevresindeyiz. 
 
Hep '2016 Yılı kurtuluş Yılı' olacak sloganını taşıdık, 'IŞİD'e Irak'ta yer yok' dedik ve bu da gerçekleşiyor. Vatandaşların ordu güçleriyle dayanışması sonucu bu terör çetesini Irak'ta bitirmeyi başardık. Sivillerin korunması için daha fazla dikkatli olmaları için güvenlik güçlerine talimat verdik."
 
Irak Başbakanı İbadi konuşmasının bir bölümünde Pazartesi günü Bağdat'a giden Türk heyeti hakkında yaptığı açıklamalarda ise:
 
"Yapılan sunulan öneriler beklediğimiz düzeyinde değildi. Biz, Türk kuvvetlerinin Kuzey Irak'tan geri çekilmesi konusundaki ısrarımızı bir kez daha vurguluyoruz. Irak'ın içişlerine müdahale etmek, tehlikeli sonuçlar doğurabilir." dedi.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler