20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:30
13-09-2017
  

Irak Kaynıyor

Irak Meclisi, yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetti.

Facebook da Paylaş

 

 

Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, "Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti" dedi.


Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini de ifade etti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.

 

KBY Başkanı Mesud Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" söylemişti.

 

Öte yandan bağımsızlık yanlısı Kürtlerin Erbil'de gösteriler düzenlediği bildirildi. Süleymaniye'de de bağımsızlık referandumuna karşı çıkanların "Şimdilik Hayır!" sloganıyla karşı kampanya başlattıkları belirtildi. Referanduma karşı çıkanların düzenlediği kampanyada alternatif bir tarih verilmese de oylamanın "şimdilik" ertelenmesi gerektiği savunuluyor.

 

Irak'ın kuzeyindeki bağımsızlık kampanyalarının 22 Eylül'de sona ermesi planlanıyor.

 

Erbil, Süleymaniye ve Duhok'un yanı sıra Nineveh, referanduma katılma kararı alan Kerkük vilayeti ve Irak dışında yaşayan Kürtler de dahil olmak üzere yaklaşık 5 milyon 500 bin seçmenin olduğu tahmin ediliyor. Irak dışında yaşayan Kürtler de 23 Eylül'de oy kullanabilecek.

 

Kürtlerin Irak'tan ayrılmasının oylanacağı bağımsızlık referandumu, oylamaya karşı çıkan Bağdat Yönetimi, İran Hükümeti ve ayrıca Türkiye tarafından eleştiriliyor. Amerikan Savunma Bakanı James Mattis de bağımsızlık referandumu planlarına geçtiğimiz günlerde "Doğru Zamanlama” olmadığı gerekçesiyle sıcak bakmadıklarını açıklamıştı. Siyonist Rejim ise olabildiğince çabuk bu işin halledilmesi gerektiğini söylüyor.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler