26 Eylül 2021 Pazar Saat:
04:28
14-12-2012
  

Irak'ta kirli oyun

Türkiye'nin son dönemde Irak'taki gerilimde Barzani'ye ve Bölgesel Kürt yönetimine yakın davranması krizin büyümesinde etkili oldu.

Facebook da Paylaş

 

ABD'nin "Bağdat'ın onayı olmadan Irak'ta petrol anlaşması yapılamaz" uyarısına rağmen Türkiye ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında petrol anlaşmasının son aşamada olduğu ve yakında imzalanmasının beklendiği iddia edildi. İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki petrol anlaşmasının son aşamasında olduğunu ve yakında imzalanmasının beklendiğini yazdı. Gazetenin haberine göre, petrol ve doğalgaz aranması ve ihraç edilmesini kapsayan anlaşma bölgeyi dönüştürecek. Anlaşmayla Türkiye'ye günde 3 milyon varil petrol ile 10 milyar metre küp doğalgaz girecek.

Haberde Türkiye ve Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki anlaşmanın son aşamasına geldiği ve bölgeyi büyük oranda dönüştüreceği iddia edildi. Bölgesel Kürt yönetimiyle imzalanacak anlaşmayla Türkiye'nin kontrolünde beş arama bölgesinden sorumlu bir şirket kurulacak.

Financial Times'e göre, Bağdat'taki merkezi yönetimin karşı çıktığı bu anlaşma Bölgesel Kürt yönetiminin, ekonomik ve siyasi bağımsızlığa erişimini kolaylaştıracak.

Petrol ve doğalgaz boru hatlarının doğrudan K. Irak'tan Türkiye'ye inşa edileceğini belirten Kürt bir yetkili, uzun vadede bunun tüm bölge için yararlı olacağını iddia etti. ABD'nin de Irak hükümetinin onayı olmadan petrol ihracatına karşı olduğu belirtiliyor. ABD'li diplomatların bu anlaşmanın Irak'ın bölünmesini hızlandırabileceğini söylediklerine işaret edildi.

 

ABD'den Maliki'ye 'petrol' desteği

ABD, Irak hükümetinin onayı olmadan ülkeden yapılacak petrol ihracatını desteklemeyeceğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Irak merkezi hükümetinin uygun onayı olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemediklerini belirtti. Nuland, "Komşu ülkelere de, tansiyonu herhangi bir şekilde artırmaya katkıda bulunacak bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz'' dedi.

 

Maliki, silah anlaşması için Putin'i aradı

Rusya ve Irak arasında yolsuzluk araştırması gerekçesi ile askıya alınan 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması yeniden gündemde. Irak Başbakanı Nuri El Maliki konuyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ele aldı. Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin telefonda yaptığı görüşme, Bağdat'ın inisiyatifi ile gerçekleşti.

Irak, Rusya ile savaş helikopterleri, füzeler ve diğer askeri malzemelerin yer aldığı 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşmasını "yolsuzluk" ihtimali gerekçesi ile askıya almıştı. Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'nin anlaşma ile ilgili gerekli soruşturmanın yapılması için emir verdiği ifade edilmişti.

Maliki'nin Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında 4,2 milyar dolarlık silah alım anlaşması imzalanmıştı. İki ayrı kontrat olarak ele alınan anlaşmanın ilkinde 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE savaş helikopterleri, ikincisinde de 2,2 milyar dolar değerinde 50 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyordu.

Anlaşma ile Rusya, ABD'nin ardından Irak'a silah satışı gerçekleşen en büyük ikinci ülke konumuna yükselecekti.

 

 

milligazete

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler