20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat:
04:23
02-01-2018
  

İran Arap Saçı

Devam eden eylemlerde sokakları yakıp yıkan eylemciler hükümet binalarına saldırırken, Büyük Şeytan Amerika eylemcilerin yanında olduğunu defalarca belli eden sinyallerde bulunmuştu.

Facebook da Paylaş

 

 

İran'ın en büyük şehirlerinden birisi olan  Meşhed'te, 28 Aralık günü yumurta fiyatlarının iki katına çıkmasını protesto amacıyla başlayan ve ülkeye yayılan eylemlerin 5’inci gününde yine sokaklar karışık.

 

Ahmedinejad ve Hasan Ruhani dönemlerinde yaşanan ekonomik krizler ve ağır yolsuzluk iddiaları neticesinde iyiden iyiye patlak veren sokak eylemleri bugün de devam ediyor.

 

Ruhani’den İtidal Çağrısı

 

Eylemlerin çatışmalara dönüşmesi ve ölüm olaylarının artması üzerine İran Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında önceki gece acil bir toplantı yaptı.

 

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, “İranlılar, İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti’ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız. Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir!” dedi. İran Meclisi de olayları görüşmek üzere dün acil toplandı.

 

Ayetullah Hamanei: "Tek Sorumlu Yöneticiler!"

 

Konuyla ilgili daha önce bir açıklama yapan Ayetullah Seyyid Ali Hamanei ise; Olayların bu raddeye gelmesinde hükümet yetkilileri ve yöneticilerin halkın isteklerini göz ardı etmesi olduğunu beyan etti. Kimi işçilerin aldıkları maaşların geçimlerini sağlayamayacak kadar düşük olması ama ona maaş veren müdürün o işçiden 40-50 kat daha fazla maaş almasının bir adaletsizlik örneği olduğunu söyleyen Ayetullah Seyyid Ali Hamanei haklı olarak ülke siyasi ve yöneticilerine yüklendi.

 

İslam Karşıtı Sloganlar

 

İran'da başlayan sokak olaylarına ilişkin açıklama yapan Amerika ve Siyonist İsrail, gösterilerin hak olduğunu ve eylemcilere tam destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Büyük Şeytan Amerika ve Siyonist Rejim'den gelen bu destek açıklamalarından sonra sokaklarda çıkan eylemlerin şiddeti daha da yükseldi. Polis ekiplerine karşı silah kullanmaktan bile çekilmeyen eylemciler, bu sefer de dillerine İslam'ı doladı.

 

İslam ve dini değerlere hakaret eden göstericiler "İslam Cumhuriyeti istemiyoruz" diye sloganlar atarak eylemlerine devam ettiler, çıkan olaylarda ise 1 polis memuru hayatını kaybetti.

 

Öte yandan Dorud kentinde eylemcilerin çaldığı bir itfaiye aracının altında kalan iki kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

 

Şah Ardılları

İran'da yaşanan olaylarla ilgili devrik Şah Pehlevi'nin ardıllarının protestolara, sosyal medyayı da kullanarak destek verdiği görülmekte.

 

Şah Pehlevi'nin ailesinin Beyaz Saray önünde yaptıkları konuşmayla İran'da yaşanan protestoları destekledikleri ve bunu da sosyal medyayı kullanarak pekiştirdikleri açık.

 

Hatta bugün dahi 'Şah Dostları' adlı İnstagram ve Twitter hesaplarından şehir şehir nerede ve saat kaçta toplanacağına dair bilgiler paylaşılmakta.

 

Suudi Arabistan'ın Fitneleri

 

Arabistan Hükümeti de İran'da yaşanan olaylara sessiz kalmayarak ateşe körükle gitmeyi tercih edenlerden. İran aleyhine ele geçirdiği bu fırsatı kaçırmak istemeyen Vahhabi Hükümetin, bölgede teröristleri finanse ettiği herkesçe biliniyor. Bunun yanında ellerinde bulundurdukları medya gücünü de seferber eden Suudi Arabistan sosyal medyadan İran aleyhinde çağrılarda bulunuyor.

 

Buna göre "ülke genelinde eyleme katıl" hashtagine hangi ülkelerden katılım olduğu incelendiğinde bile sonuç ortaya çıkıyor:

%27 Suudi Arabistan

%26 İran İslam Cumhuriyeti

%7 İngiltere

%5 Fransa

%5 Almanya

 

Olayların İlk Gününde Banu Avar'ın Yerinde Tespitleri

 

Amerikan celladı, Arap ‘baharı’ planlayıcılarından senatör Mc Cain bu kez İran için iş başında!

Irak, Libya, Suriye’deki kanlı organizasyonlarına İran’da devam etmek istiyor.

Tweetlerle İran’daki muhaliflere tam destek veriyor.

Bölgedeki paralı askerleri İran’a yönlendiriyor, içerden işbirlikçi satın alıyor...

 

Sokaklarda PEJAK Terör Örgütü İzleri

 

İran'ın büyük operasyonlar ile bitirme noktasına getirdiği terör örgütü PEJAK'ın sokak eylemlerinde parmağı olduğu ve hatta yakıp yıkma organizasyonlarını da bizzat üstlendiği kamera görüntüleri ile kanıtlandı .

 

Hatta sosyal medyada yayılan bir videoda İran'da bir hükümet binasının kundaklandığı görülürken, kundaklanma esnasında arkadan bir grubun zafer çığlıkları attığı duyuluyor. Grubun bağrışmaları arasında dikkat çeken ise "Yaşa Peşmerge!" ve "Yaşa Kürdistan!" diye bağırılması oluyor.

 

Perşembe gününden beri süren olaylarda ölü sayısı 29'a yükselirken, gözaltı sayısı da 400'ü aştı.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler