29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
06:38
12-08-2015
  

İran, Nükleer Ülke Olmanın Eşiğinde

İsrail'in varoluşsal sorunlarını anlıyorum. Ama İsrail'in saldırıya uğramasına izin vermeyeceğiz...

Facebook da Paylaş 

Reuters'ın New York'taki ofisinde "İran: Karar Anı" başlıklı toplantıda gündeme ait soruları yanıtlayan Amerika'nın Dışişleri Bakanı John Kerry ‘İran, nükleer ülke olma eşiğindeki bir ülke' ifadesini kullandı.


John Kerry sözlerine şöyle devam etti:


"İsrail ve tüm Körfez Ülkeleri'ne şunu söylemek istiyoruz; varılan anlaşmayla elde edilen güven ortamı, anlaşmanın sağlanmadığı bir ortamdan daha güvenli.


Bizim askeri seçeneğimiz de var ve Başkan (Obama), bana askeri seçeneği hayata geçirmeye hazır olduğunu söyledi. İran'la yapılan nükleer anlaşmaya olumsuz yönde oy verilirse bu ülkenin (İran) nükleer programının sınırlandırılması veya incelenmesi durumu ortadan kalkacaktır. Biz, öncelikle İran'la diplomatik seçenek yoluna başvurmalıyız ki askeri seçeneğe ihtiyacımız kalmasın. Seçenekler her zaman elimizin altında olsa bile ilk aşamada diplomatik yolları deneyeceğiz.


Bizim İran'ın bir dönem nükleer silah elde etme peşinde olduğuna hiç şüphemiz yok ancak 2003 yılından sonra nükleer silah üretme çalışmalarına son verildi.


Nükleer anlaşmadan sonra İran'a akacak nakit para, iddiaların aksine 150 milyar dolar değil, 50 ile 55 milyar dolar arasındadır. İran'ın beklentilerini karşılayacak düzeyde petrol üretip ihraç etmesi için 200 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyacı var.


İsrail'in varoluşsal sorunlarını anlıyorum. Ama asla İsrail'in saldırıya uğramasına izin vermeyeceğiz.


Eğer geriye dönüp anlaşmayı iptal eder ve onlara (İran) 'Kurallarımıza ve yaptırımlarımıza uyacaksınız' dersek, kısa sürede karşılaşacağımız durum Amerikan dolarının dünyanın rezerv para birimi olma özelliğini kaybetmesi olacak.


Size İran'ın değişeceğini söylemeyeceğim. Bu anlaşmada güvene veya tavır değişikliği beklentisine dayalı hiçbir şey yok. İran'ın değişmesini umut edeceğiz ve kesinlikle diplomatik kanalları deneyeceğiz. Bu ihtimali gerçekleştirmeyi denememek diplomatik bir hata olur. Ama aynı zamanda, İsrail ve Körfez ülkeleriyle beraber göstereceğimiz çabalarla birlikte, kenarda oturup beklemeyeceğiz.


Anlaşmanın imzalanmasından 15 - 20 yıl sonra İran'ın tekrar nükleer silah üretmenin eşiğinde bir ülke olma ihtimalinden endişe duyuyorum' diyorlar. Oysa İran asıl şu an nükleer silah üretmenin eşiğinde bir ülke."

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler