29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
06:45
04-01-2016
  

İran ve Arabistan Arasında İpler Geriliyor!

Arabistan, tüm iç sorunlarını, dışa ihraç ederek çözmeye çalışıyor...

Facebook da Paylaş
 
Suudi Arabistan'ın Ayetullah Şeyh Nimr'in de aralarında bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin yankıları sürüyor. Suudi Arabistan, Nemr'in infazına en büyük tepkiyi veren İran'ın diplomatların 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini isterken, İran'dan cevap gecikmedi.
 
Suudi Arabistan'ın yaptığı 'büyük hatanın üstünü kapatamayacağını' söyleyen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "Suudi Arabistan, bizimle ilişkileri sona erdirerek, bir din adamını öldürerek yaptığı büyük hatayı unutturamaz" ifadesini kullandı. Abdullahiyan, Suudileri Ortadoğu'daki terör ve aşırıcılığı körüklemekle suçladı.
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caberi Ensari ise, Suudi Arabistan'ın, başkent Tahran'daki elçiliğine yapılan saldırıyı, gerginliği artırmak için bahane olarak kullandığını söyledi. Suudilerin kriz ve gerginlik peşinde koştuğunu söyleyen Ensari, "Tüm iç sorunlarını, dışa ihraç ederek çözmeye çalışıyorlar. İran uluslararası konvansiyonlara dayalı diplomatik güvenliği sağlamaya olan bağlılığını sürdürüyor. Ama Suudi Arabistan bu olayı gerginliği körüklemek için kullandı" ifadelerini kullandı.
 
Bu arada IB Times sitesi, İran'ın Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nin bulunduğu sokağa Ayetullah Nemr'in adını vereceğini yazdı. Sosyal medyada paylaşılan bazı fotoğraflarda da vatandaşların sokağa 'Şeyh Nemr' yazılı plaka astığı görüldü.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler