22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
20:42
23-06-2016
  

İran ve Türkiye İlişkilerinde Görüşmeler

Bölge sorunlarının sadece bölge devletlerinin eliyle çözülmeli.

Facebook da Paylaş

Tesnim haber ajansının haberinde, İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırımla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cihangiri Türkiye ve İran arasında yeni bir döneminin başlamasının ve iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi vurgusunu yaptı.

Cihangiri, Davutoğlu’nun iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde olan çabalarına teşekkürlerini bildirerek İran’ın tüm ekonomik alanlarda Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Cihangiri İran ve Türkiye halklarının; tarihsel, kültürel ve dini ortaklıklarını vurgulayarak her iki ülke ihtilafları olduğu konuları konuşarak çözmeli ve ortak oldukları noktalar üzerinde işbirliklerini ilerletmelidirler bölge halklarının bizden olan beklentisi budur.

İran Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı, Türkiye Başbakanının Türkiye’ye davetini kabul ederek en yakın zamanda Türkiye ziyaretini gerçekleştireceğini söyledi.

Binali Yıldırım da bu telefon görüşmesinde, İran’la ilişkilerin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak kendisinin, Türk devletinin ve halkının İran İslam Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin gelişmesinde gönüllü olduğunu söyledi.

Yıldırım İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretinde iki ülke arasında alınan kararları hatırlatarak, ben Türkiye Cumhuriyeti başbakanı olarak bu kararları gerçekleştirmek için sorumluyum ve iki ülke arasında uzun süreli ilişkileri ve yatırımları çeşitli alanlarda gerçekleşmesini planlamalıyım.

Yıldırım, bölge sorunlarında İran ve Türkiye’nin işbirliği yapmasının gerekli olduğunu söyleyerek, bölge halklarının ağrı ve acıları tüm Müslüman halklarının ağrısıdır ve iki ülke bu ağrıların derinleşmemesi konusunda sorumludurlar.

Türkiye Cumhuriyeti başbakanı bölge sorunlarının sadece bölge devletlerinin eliyle çözüleceğinin altını çizerek devam etti: başka ülkelerin bölgemizde önemli bir iş yapacaklarını beklememeliyiz. Onlar, bölgede sadece kendi çıkarlarının peşindedirler.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler