29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
16:05
17-12-2012
  

İran`dan 6 maddelik Suriye planı

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye sorununun çözümü için altı maddelik bir plan hazırladıklarını açıkladı.

Facebook da Paylaş

 

İran televizyonunun haberine göre bugün katıldığı bir konferans sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye sorununun çözümü için 6 maddelik bir plan hazırladıklarını belirterek “Suriye halkının istekleri doğrultusunda çaba gösteriyoruz, herhangi bir ülkenin iç işlerine karışmak gibi bir niyet içerisinde değiliz” dedi.

İran, Rusya ve çin'in uluslar arası alanda daha önce yaşandığı üzere bir ülke için dışarıdan reçete hazırlanması türünden gelişmelerin bir teamül haline gelmesini istemediğini belirten Salihi, “İran, Rusya ve çin, böylesi bir kötü geleneğin yerleşmesini istememektedir. çünkü Libya'dan sonra onlar aynı yöntemin başka ülkelerde de uygulanabileceğini düşündüler ve düşünmeye devam ediyorlar” dedi.

“şu an bütün saldırılar Suriye halkına yöneliyor. Burada zarar gören yalnızca Suriye halkıdır. şu an Suriye'deki yıkım ve kıyım tasavvuru imkansız boyutlardadır” dedi.

Suriye'deki silahlı grupların çocuk yaştaki kişilere işlettiği cinayetlere işaret eden Salihi, “muhalifler, halka dayanmayan hedeflerine ulaşmak için çocukları bile kullanıyor. Bu tür eylemler, hiçbir şekilde izah edilemez. Onlar halkın kanı üzerinden geçerek hükümet kurmayı düşünüyorlar. Bu şekilde ilerlediklerini de farz edelim, bu kan denizinde hükümetlerini nasıl ayakta tutabileceklerini sanıyorlar. Suriye, Batı'ya ve Suriye halkının iyiliğini istemeyenlere hedeflerine ulaşma izni vermeyecektir. Biz de kendi payımıza Rusya ve çin ile birlikte uluslar arası alanda kamuoyunu aydınlatarak Suriye halkının isteğine ve uluslar arası konvansiyonlara aykırı olarak müdahalede bulunulmasını önlemeye çalışıyoruz” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, hazırladıkları altı maddelik planın ayrıntılarını basın yoluyla açıklayacaklarını belirterek planda Suriye halkının isteklerinin esas alındığını söyledi.

çte yandan Fars haber ajansı İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere Rusya'ya gittiğini duyurdu.

İran daha önce Suriye içerisindeki ve dışındaki muhalif grupların temsilcileriyle şam yönetiminin temsilcilerini Tahran'da bir araya getirmişti.

 

 

YDH

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler