06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
20:17
17-08-2018
  

İran’ın Eli Güçlü + FOTO

Başta İran olmak üzere kendine muhalif gördüğü birçok ülkeye ve son zamanlarda da ülkemize yaptırım ve ambargolar uygulayarak iyice kabak tadı veren Amerika, yine de bunca ülke arasından en çok İran İslam Cumhuriyeti’nden çekiniyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Gerilim Nasıl Başladı?

 

Asıl gerilim herkesin bildiği gibi Merhum İmam Humeyni’nin Büyük Şeytan Amerika’nın bütün planlarını altüst etmesi ile başlamıştı ama bugünkü gerilim şöyle ortaya çıktı: Trump, 14 Temmuz 2015’te Avusturya'nın başkenti Viyana’da P5+1 (Amerika, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan ve 16 Ocak 2016’da yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.

 

Amerikan Yönetimi, müttefiklerini İran'dan petrol alımını Kasım ayına kadar sıfıra indirmeye zorlayacağını açıklamıştı. Öte taraftan da Suudilerle de petrol fiyatlarının düşürülmesi konusunda el sıkışmış ve işte yeni fitili bu olay ateşlemişti.

 

İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri de petrol ihracatlarının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatacaklarını ifade etmesi endişeleri tırmandırdı. ‘Eğer biz petrolümüzü ihraç edemiyorsak öyleyse senin de müttefiklerin ihraç edemez!’ diyordu.

 

Peki, Hürmüz Boğazı Neden Bu Kadar Önemli?

 

İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması durumunda petrolde standart sapmanın çok üzerinde bir yükseliş dalgası yaşanabilir. Dünyada deniz yoluyla petrol ihracatının %35'i Hürmüz Boğazı’ndan yapılıyor ve petrol rezervlerinin yüzde 25’i de bu kanalın bulunduğu Basra Körfezi bölgesinde.

 

Yapılan değerlendirmeler şunu ortaya koyuyor, "Hürmüz Boğazı'nın kapatılması petrol arzında dramatik sonuçlar doğurabilir. Petrol fiyatları böyle bir durumda rakamlara dökmenin neredeyse imkânsız olduğu bir etkiyle karşılaşabilir."

 

PVM Oil Associates'in raporunda da "Hürmüz Boğazı kapanırsa petrol fiyatları üç haneli seviyelere çıkabileceğini söylemeye gerek dahi yok." ifadeleri yer aldı.

 

İslam Cumhuriyeti Hürmüz Kartını Çıkardı

 

Geçen ay İran Devrim Muhafızları Ordu Komutanlarından İsmail Kevseri, "İran'ın petrol ihracatı engellenirse Hürmüz Boğazı'ndan dünyaya petrol ihracatına izin vermeyeceğiz." demişti.

 

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda da İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, Amerika’nın İran'ın petrol ihracatını engellemesi durumunda stratejik Hürmüz Boğazı'nı kapatacaklarını duyurdu.

 

Bundan önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın ülkesinin petrol ihracatını engellemesi halinde bölge ülkelerinin de petrol ihraç etmesinin mümkün olmayacağını belirterek Hürmüz Boğazı'nın kapatma mesajı vermiş ve “Onlar yalnızca bizim bir boğazımız olduğunu düşünüyor ve yanılıyor. İslam Cumhuriyeti’nin kapatacağı bunun gibi onlarca boğazı var ve bundan haberleri dahi yok!” demişti.

 

İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kapatmasının küresel enerji krizine yol açacağını, petrol fiyatlarının 80 dolardan 400 dolara ve hatta daha fazlasına ulaşacağını belirten bazı uzmanlar, Tahran’ın bu adımı atacağına inanmadıklarını zira ülke için ‘intihar’ anlamına geleceğini kaydetseler de İslam Cumhuriyeti artık bölgede Amerika’nın sözünü dinleyecek piyonlar istememekte ve Amerika’nın ayağını bu topraklardan kesmek için her şeyi yapacağını uyguladığı dış siyaset ile herkese göstermekte.

 

İran Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kevseri, İran petrolünün satışının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı'ndan petrol gemisi geçişlerine izin vermeyeceklerini açıklamıştı. Elbette İran'ın Hürmüz üzerinden petrol ihraç eden tüm ülkelere bu darbeyi vurması; onların temel partnerleri olan Amerika ve Avrupa’ya da açık bir savaş ilanı anlamına geliyor.


Hürmüz'ün Alternatifi Yok

 

Hürmüz Boğazı üzerinden İran, Kuveyt, Katar ve BAE'nin petrolü ve ayrıca Suudi Arabistan ve Irak petrolünün büyük bir kısmı taşınıyor. Toplamda dünya petrol ticaretinin %35’i bu boğazdan geçiyor. Söz konusu, günde 17-18 milyon varil. Buna Katar'ın sıvılaştırılmış doğalgazını da ekleyin. Bu petrol tüm dünyaya sevk ediliyor ve Hürmüz'ün alternatifi yok.

 
Savaş Kaçınılmaz Olur

 

Eğer Basra Körfezi’nin çıkış yolu olan Hürmüz Boğazı kapatılırsa fiyatlar bir anda kolayca varil başına 100 doları geçer. Hatta daha yükseğe çıkar. Arap Baharı sırasında bile petrol ticareti önemli ölçüde düşmese de fiyatlar yükselmişti. Ama boğaz kapanır petrol fiyatları uçarsa bölgede savaş kaçınılmaz olur.

 

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) Uzmanı Cyril Widdershoven, geçen yıl günlük ortalama 18,5 milyon varille dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği Hürmüz Boğazı'nın kapanması halinde, kısa dönemde petrol fiyatlarının varil başına 15 ila 25 dolar arasında yükselebileceğini söyledi.

King, olası bir kriz durumunda Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Irak’ın ham petrol ihracatlarının önemli ölçüde etkileneceğine dikkati çekerek, Asya, Avrupa ve Amerika'ya giden ham petrol sevkiyatlarının sekteye uğrayacağını vurguladı.

Yemen'deki kriz nedeniyle bölgede İran İslam Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ait savaş gemilerinin arttığını belirten King, bir sıcak çatışma durumunun, bölgedeki ham petrol sevkiyatı güvenliğini tehdit edeceğini savundu.

Ayrıca Yemen'in güneybatısında bulunan ve Kızıldeniz ile Aden Körfezi'ni birbirine bağlayan Babü’l Mendeb Boğazı'ndan ise geçen yıl günlük ortalama 4,7 milyon varile yakın ham petrol geçiyordu bu son dönemlerde Yemen’deki savaş nedeniyle oldukça azaldı. Babü’l Mendeb Boğazı da bir hayli stratejik bir boğaz ve İran Yemen üzerindeki hâkimiyetini de kullanarak buradaki petrol sevkiyatını da sekteye uğratabilir. Yani Amerika’nın boş ve kendince baskı ve ambargoları tüm dünyayı yakından etkiliyor.

 

  

Dünya Üzerindeki Önemli Boğazlar ve Kanallar Haritası

 

Dünya Petrol Ticaretinin %35’i Bu Boğazdan Geçiyor

 

Hürmüz, Dünyanın Petrol Boğazı

 

Karikatürlerin Diliyle Hürmüz Boğazı

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler