03 Aralık 2020 Perşembe Saat:
17:45
26-02-2013
  

İşkence İddiası Gazzeli'yi Kızdırdı

Filistinli tutuklu Ceradat'ın İsrail cezaevinde hayatını kaybetmesinin ardından, Gazze'de ''kızgınlık yürüyüşü'' düzenledi.

Facebook da Paylaş
 

Gazze'de Arafat Ceradat'ın ölümü protesto edilerek, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklularla dayanışma için sloganlar atıldı.

Ceradat'ın ölümünden İsrail'i sorumlu tutan eylemciler, Filistinli mahkum ve tutuklular sorununu çözüme kavuşturulması ve Filistinli tutuklularla takas yapılması için İsrail askerlerinin rehin alınması gerektiği yönünde sloganlar attı.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı basın açıklamasında, uluslararası camiayı, Filistinli tutukluların sıkıntısının son bulması için İsrail'e baskı yapmaya çağırdı.

Filistinli Esirleri Savunma Merkezi Başkanı İsmail es-Sevabite ise İsrail'in Filistinli tutuklu ve mahkumlardan intikam almak için psikolojik ve bedensel işkencelere tabi tuttuğunu belirterek, ''Ceradat, hiç şüphesiz İsrail tarafından infaz edilmiştir'' dedi.

Karaki: Ceradat işkence sonucu öldü

Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, düzenlediği basın toplantısında, ''Tel Aviv'deki Ebu Kebir Enstitüsünde yapılan otopsi sonuçlarına göre Ceradat'ın işkence sonucu öldüğü ortaya çıktı'' dedi.

çte yandan Ceradat'ın ailesi, İsrail makamlarını Ceradat'ı infaz etmekle suçladı.

Ceradat'ın eşi Delal,yaptığı açıklamada, ''Eşimin hiçbir hastalıktan şikayeti yoktu. Tutuklandığında sapasağlamdı. Daha sonra İsrail istihbaratından bir subay, eşimden vedalaşması için eve dönmesini istedi. Eşim daha önce de tutuklandı. Subayın konuşma tarzı bu sefer çok farklıydı. Onu infaz ettiler, infaz ettiler'' ifadelerini kullandı.

 

AA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler