18 Haziran 2021 Cuma Saat:
09:30
25-08-2018
  

İslam Alemi, Kurban Bayramı’nı İdrak Etti + FOTO

Yurt genelinde, bayram namazı nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti. İstanbul’da Ehl-i Beyt dostlarının doldurduğu yerlerden birisi de, Camlıkahve Ehl-i Beyt Mescidi oldu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 
Camlıkahve Ehl-i Beyt Mescidi'nde bayram namazı programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından Kurban Bayramı tekbirleri getirildi. Bayram namazı öncesi, Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras, bir hutbe verdi.
 
Kadir Akaras konuşmasına, Ehl-i Beyt imamlarından Hz. Zeynelabidin’in Kurban Bayramı münacatından bir bölümü aktararak başladı. Söz konusu münacatın, insan ile Allah arasındaki ilişkinin özeti olduğunu belirten Akaras, insanın Allah’tan uzaklaşmak için bahaneler ürettiğini ancak Allah’ın insanın uzaklaşmasına müsaade etmediğini vurguladı.
 
İnsanın kendisinden uzaklaşmasını istemeyen Allah’ın, peygamberler göndererek insanın üretebileceği bahaneleri engellediğini ifade eden Ehlader Genel Başkanı, imamların da bu hüccetin devamı olduğunun altını çizdi.
 
Akraras sözlerine şöyle devam etti:
 
“Allah’ın kulları üzerinde gözetleyici özelliği vardır. Allah, insanı sevdiği için kendisinden uzaklaşmasını istemiyor. Dolayısıyla da peygamberler göndererek, insanın bahane üretmesine engel oluyor. Bu nedenle biz Ehl-i Beyt Mektebine mensup olarak diyoruz ki; yeryüzünde her zaman Allah’ın hüccetinin olması gerekiyor. Ve bu hüccetin de bize her şeyi somut olarak göstermesi gerekiyor.”
 
Konuşmasına Kurban Bayramı’nın önemini anlatarak devam eden Kadir Akaras, bu bayramın bizleri Allah’a yakınlaştırması gerektiğini ifade etti:
 
“Kurbanın 3 türü vardır. Birincisi mal ve mülkün kurban edilmesidir. Habil ile Kabil kıssası, Kur’an-ı Kerim’den buna en önemli örnektir. Bu kurban türünün temeli, takvadır. İkincisi, canın kurban edilmesidir ki, temeli sabırdır. Tıpkı Hz. İbrahim kıssasında olduğu gibi. Üçüncüsüyse Hz. Meryem’de olduğu gibi ömrü kurban etmektir. Bu 3 yol, insanı Allah’a yakınlaştırır ve derece derecedir. Ancak bu 3 aşamayı da gerçekleştiren örnek hüccetse, İmam Hüseyin’di. Allah’ın delillerini, kurban olmanın bütün aşamaların, tüm insanlığa hüccet olsun diye, her şeyini kurban etti İmam Hüseyin.”
 
Son olarak Kurban Bayramı vesilesiyle kesilen kurbanların da insanı Allah’a yakınlaştırması gerektiğini ifade eden Kadir Akaras: "Bu yakınlığı sağlayıp takva kazandırmıyorsa insana kestiği kurban, kan akıtmaktan başka bir anlamı yok." dedi.
 
Hutbenin ardından, Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras imametinde, Kurban Bayramı Namazı eda edildi.
 
Namazın ardından yine Kurban Bayramı tekbirleri getirildi ve İslam Alemi'nin birliği, beraberliği için eller semaya açıldı.
 
Namazın ardından cemaat bayramlaşma merasimini de gerçekleştirdikten sonra, Kurban kesmek ve yakınlarıyla bu özel günde bayramlaşmak için mescitten ayrıldı.
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler