20 Ekim 2020 Salı Saat:
06:01
04-04-2015
  

İslam Cumhuriyeti'ni Tebrik Ediyoruz

İran, barışçıl nükleer faaliyetlerini devam ettirme hakkını elde etmiş oldu...

Facebook da Paylaş


 

Lübnan Cuma hatipleri bu haftaki hutbelerinde, nükleer müzakerelerde varılan anlaşma ve Yemen saldırılarına değindi. Hutbelerde öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

Seyit Ali Fazlullah:

"Uzun bir müzakere dönemi nihayetinde sona erdi. İran en başından itibaren nükleer faaliyetlerinin savaşa yönelik değil tamamen barışçıl olduğunu ifade ediyordu. Varılan anlaşmayla tüm dünyaya bu gerçeği ispatlayan İran'ı tebrik ediyoruz.

Temennimiz varılan 'çerçeve anlaşması'nın nihai sonuca varmasıdır. Nükleer müzakerelerde varılacak anlaşma doğu ve batı arasındaki ilişkilere yeni bir yön ve eşitlik prensibi kazandıracaktır. Müzakereler bölgenin içinde bulunduğu fitne, radikalizm, savaş vb. önemli ve karmaşık sorunların çözülmesine büyük katkılar sağlayacak."

Şeyh Abdulemir Kabalan:

"Allah'a hamd olsun ki İslam Cumhuriyeti, alnının akıyla çok zor bir görevin üstesinden gelmiştir. Tüm hedef ve olgularını hayata geçirebilecek, vaatlerini yerine getirebilecek bir kapıyı araladı. Bu zor ve sıkıntılı günlerde akıl ve sabır silahıyla büyük bir başarıya imza atan İran'ı tebrik ediyoruz. İslam ülkeleri tıpkı İslam Cumhuriyeti gibi akıl ve sabır yoluyla karşılaştıkları sorunları barışçıl yollarla çözüme ulaştırmak için çaba harcamalıdır."

Şeyh Mahir Hamud:

"İran, barışçıl nükleer faaliyetlerini devam ettirme hakkını elde etmiş ve bunu da uluslararası kanunlara dayandırmayı başarmıştır. Kimse bu anlaşmayı İran, "Büyük Şeytan Amerika" sloganından vazgeçti olarak algılamasın. Aksine varılan anlaşma, bu sloganın semeresi ve Büyük Şeytan'ı dize getirmektir."

Konuşmasının bir bölümünde Yemen saldırılarına da değinen Şeyh Mahir;

"Suudi Arabistan'ın kirli siyasetinin, Amerika'nın bölgede İsrail'in güvenliğini temin etmek için hayata geçirmeye çalıştığı planın bir parçası olduğuna kimsenin şüphesi yok" dedi.

Şeyh Afif Nablusi:

"İsrail'in bugüne kadar mazlum Filistin halkına karşı işlediği her cinayetin ve hukuk ihlallerinin bir benzerini bugün Suudi Arabistan, Yemen halkına karşı işliyor. Suudi Arabistan kukla ellerini Yemen'de masum çocukların kanına buladı. Şaşırtıcı ve üzücü olanı ise Arap ülkeleri Yemen'deki Suudi cinayetler karşısında hiçbir siyasi cevap vermemeleri. Bırakın Suudi Arabistan'ı kınamayı hatta bazı müftüler fitne ve kin kusan fetvalarıyla ülkeleri Yemen' karşı kurulan koalisyona katılmaları için tahrik ediyor."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler