24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
10:46
26-09-2018
  

İslam’da Beslenme

İslam’da etin yenilmesi için şartlar ve sınırlar belirlenmiştir...

Facebook da Paylaş

 

 

 

İslam eşitlik ve adalet mektebidir. Ne Batılılar gibi etin tüketilmesinde ifrat edilmesini tavsiye eder, ne Budistler gibi bunun haram olduğunu söyler, ne de kimi Çinliler gibi her hayvanın her şekilde yenilmesini caiz bilir. İslam’da etin yenilmesi için şartlar ve sınırlar belirlenmiştir. Bunlardan bazıları şöyledir:

 

a) Etobur hayvanın etini yemeyin. Bu etler çok çeşitli bulaşıcı mikrop ve bakteriler barındırır.

 

b) Yırtıcı hayvanların etlerini yemeyin. Aksi takdirde katı yüreklilik ve gaddarlık sizde de görülecektir.

 

c) Genel kanaate göre tiksintiye neden olan hayvanların etlerini yemeyin.

 

d) Allah adı söylenmeden kesilen hayvanın etini yemeyin.

 

e) Murdar et yemeyin. Çünkü hayvanın ölüm anında her şeyinden önce kanı bozulur ve bu bir çeşit zehirlemeye yol açar. Bu yüzden boğulmuş, boynuz yemiş ve (yüksekten) düşüp ölmüş, ezilip parçalanmış ve can verme anında kanını tamamen dışarı akıtmayan hayvanların etini yemek haramdır.

 

f) Ayette bu kadar haram olan hayvanların içerisinde sadece domuzun ismi geçmiştir. Bunun nedeni, kullanılmasının oldukça yaygın olmasından dolayıdır.

 

İmam Cafer Sadık (a.s) murdar hayvanın etinin yenilmesi hakkında şöyle buyurmuştur: “Murdar hayvan etinden istifade eden, ancak kuvvetsizliği, zayıflığı, tembelliği, neslinin kesilmesini, kalp krizini ve beklenmedik ölümü bulur.”

 

Kan içicilik, cahiliye döneminin kötü bir âdetiydi. Bu adet, kalbin katılaşmasına ve merhametsizliğe neden oluyordu. Öyle ki; evlat ya da anne ve babanın öldürülmesi vahşetine bile rastlanıyordu. “Kan içici, arkadaş ve dost tanımaz.”[1] Bu yüzden kan içmek haramdır, ancak enjeksiyon yapmanın sakıncası yoktur.

        

Soru: Acaba hayvanların etinden istifade etmek için öldürülmelerine izin vermek, ilahi rahmet açısından uygun mudur?

 

Cevap: Yaratılış esası değişim ve dönüşüm üzerinedir. Toprak ot olur; otu hayvan yer; hayvan eti dönüşümle insanda yer bulur. Netice itibarıyla bu değişim rüşd ve olgunluk yolundadır.

 

 


[1] - el – Mizan Tefsiri

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler