29 Mayıs 2020 Cuma Saat:
03:11
13-03-2018
  

İslam’da İttifak Etmeliyiz

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk

Facebook da PaylaşDin Görevlileri Birliği Derneği, anlamlı bir panele imza attı. ‘İslam’da İttifak Ahlakı ve Erbakan’ temalı panelde, İslam’da ittifak anlayışının nasıl olması konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

Panelde konuşan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk: “Önemli olan Allah’ın belirlediği düzende ittifak kurmaktır. Önemli olan İslam’da ittifaktır. Burada ittifakın bir anlamı yok. Bu dünyadaki ittifak burada kalıyor”.


İTTİFAK MÜMİNLER ARASINDA YAPILIR

“İttifakın müminler arasında yapıldığını bilmeliyiz. Birinin kusurunu gördüğümüzde adabına göre uyarmalıyız. Tatlı dille, güler yüzle nefret ettirmeden söylememiz gerekiyor. Toplumda maalesef bu durum kalmadı. Herkes artık birbirine küfür ediyor. Mal üzerinde ittifak olmaz. Refah seviyesini artırarak ittifak yapılamaz. Hepimizin İslam’a teslim olmamız lazım. Hepimiz buna uymalıyız. İslam’ı bir o yana bir bu tarafa çekemeyiz. İslam ile Allah’ın mükemmel bir düzen getirdi bize. Başka kurtuluş yoktur” diye uyardı.


ÜMMETTİN BİRLİĞİ SAĞLANMALI

Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın İslam ülkelerinin birlikte hareket etmesi için büyük mücadele verdiğinin altını çizerek, “Erbakan Hocamız bu mücadelenin bir parçası olarak ümmete İslamsız saadet olmayacağını, şuursuz Müslümanlık olmayacağını ve cihadın en önemli görev olduğunu hatırlatmıştır. İslam’ın fert, cemaat ve düzen bazında yaşanması gerektiğini hatırlatmıştır. Müslümanların bölünmüşlüğünün yeryüzünü imar ve ıslah etme görevine, hak-hakikat ve adalet mücadelesine en büyük zararı verdiğini fark etmiş ve hayatı boyunca siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda ümmetin birlik ve ittifakını savunmuştur. Parçalanmış bir coğrafyanın umudu olmuş, İslam Birliği ufkunu Müslümanlara hediye etmiştir”.


BATILDA İTTİFAK OLMAZ

Yıldırım, “Batılda ittifak olmaz. Batıl üzerinde ittifak yapmak Müslümanları kurtarmaz. Baskı ve düşmanlıklara usulünce sabır gösteremeyen bazı Müslümanlar ifrat ve tefrite gitme durumunda kalırlar. Erbakan Hocamız ‘Kim İslam’a bir şey eklemeye kalkarsa eklediği ile baş başa kalır. Kim de İslam’dan bir şey çıkarmaya kalkarsa kendisi de onunla beraber çıkar gider’ diyordu.”


ORTA YOL İSLAM BİRLİĞİ’DİR

İslam’da ırk var, ırkçılık yok. İslam’da mezhep var, mezhepçilik yok. İslam’da tarikat, cemaat var, cemaatçilik yok. İslam’da parti var, particilik yok. Kıblemize dönen ve açıkça şirk koşmayanlara, Müslüman olduğunu söyleyenlere din kardeşimiz gözüyle bakmalıyız. Yüzde yüz bir delil olmadıkça hiçbir Müslüman’a kafir ya da münafık damgası vurulamaz.


MÜSLÜMANLAR ARASINDA DİYALOG BİTMİŞTİR

Dr. Halil İbrahim Kutluay, Müslümanlar arasında diyaloğun kalmadığına dikkat çekerek, “Müslümanlar arasında samimiyet bitmiştir. İslam ülkeleri arasında sıcak bir diyalog ve işbirliğinin olmaması ayağa kalkmasında engel olmuştur. İslam ülkelerinde oluk oluk kan akmasına neden oldu. Müslümanlar arasında görüş birliğine ve ittifaka ihtiyaç vardır. İttifak, gönül birliğidir. İttifak, fertler arasında, devletler aralarında yapılmaktadır. İttifakta her konumuz Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz’in sünnetleridir. İslam’ın güncellemeye ihtiyacı yoktur. Güncellenmesi gereken, bizim hayatımızdır” diye konuştu.

 

Ehlader HABER


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler